sobota, 10 czerwca, 2023
spot_img
Strona głównaPoradyGroch jako przynęta na ryby

Groch jako przynęta na ryby

Groch jako przynęta – w wędkarstwie wykorzystuje się całe, niełuskane ziarna. Groch jest doskonałą przynętą zarówno w czasie jeziorowej zasiadki na leszcza lub lina.

Przygotowanie:  starajmy się zawsze wybierać ziarna świeże . Nie powinno się stosować mieszanki różnych gatunków zbieranego w różnych terminach. Ponieważ każde z ziaren będzie miało inny czas ,,gotowania” do odpowiedniej miękkości. Na początku należy przepłukać, a następnie zalać zimną wodą i odstawić na mniej więcej 24 godz . Po odcedzeniu napełniamy garnek z grochem ponownie, tym razem ciepłą wodą, przykrywamy pokrywką i stawiamy na małym ogniu. Pamiętajmy – groch potrafi wchłonąć nawet trzykrotnie więcej wody w stosunku do swojej objętości, dlatego w czasie gotowania musimy sprawdzać, czy w garnku jest wystarczająco . Kiedy wody zaczyna brakować, dolewamy, ale  tylko wrzą-tek. W przeciwnym razie groch stwardnieje i nie będzie się nadawał do użycia. Groch osiąga pożądaną miękkość po mniej więcej 2,5 godz. gotowania, ale nie należy się tym do końca sugerować , w przypadku kiedy mamy dwa różne grochy !  Po gotowaniu groch wysypujemy na  ściereczkę lub papier, by się osuszył. Ja osobiście jako przynętę wybieram te większe ziarna a pozostałe stosuję do nęcenia miejsca łowienia .

Do łowienia na groch stosujemy haczyki duże , o krótkim trzonki i okrągłym łuku kolankowym. Ostrze wprowadzamy tak, by haczyk spiął obie połówki ziarna.

fot: źródło Internet

Gotowane całe ziarna grochu bywają znakomitą przynętą na duże ryby, ale warunkiem jej skuteczności jest przyzwyczajenie do niej ryb . Także warto wcześniej wytypowaną miejscówkę przez kilka dni nęcić i dopiero po tym przystąpić do wędkowania . Podsumowując groch jest atrakcyjną (chociaż dzisiaj nieco zapomnianą) przynętą i zanętą dla wielu ryb karpiowatych i nie tylko. Głównym powodem jego rzadkiego stosowania jest lenistwo wędkarzy, a może po prostu brak czasu?. Przegotowanie grochu nie jest bardzo trudne, ale wymaga nieco czasu i pracy .

warto zobaczyć TUTAJ

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY