wtorek, 16 kwietnia, 2024
spot_img
Strona głównaPoradyHanger czy Swinger?

Hanger czy Swinger?

Hanger czy Swinger? Zarówno hanger i jak i swinger ma swoje wady i zalety. Poniżej krótko opiszę dwa wymienione mechaniczne sygnalizatory brań abyście w przyszłości wiedzieli kiedy stosować swingera a kiedy hangera.

Na wstępie napiszę że ja osobiście używam hangerów, przyzwyczaiłem się, są dla mnie bardzo poręczne i wygodne.

Swingery najlepiej sprawdzą się w łowieniu na dużych dystansach, na rzekach i na kanałach oraz w sytuacji kiedy musimy ustawić wędziska pionowo na przykład przy łowieniu przy zaczepach kiedy łowimy “na sztywno” oraz w sytuacji silnego wiatru.

Na czym polega różnica?

Widać ją już w samej budowie obu urządzeń. Swingery są nieco cięższe od hangerów. Aby więc zasygnalizować wędkarzowi branie, potrzebna będzie większa siła – tym samym branie musi być bardziej zdecydowane. Stosując swingery, musisz wiedzieć, że ze względu na swoją konstrukcję nie będą one aż tak czułe.

Są natomiast świetnym wyborem w przypadku łowienia na dużych dystansach, szczególnie z wywózki. Swinger jest połączony z elementem podpórki sztywnym ramieniem. Dzięki budowie swingera łatwiej będzie Ci zlikwidować wszelkie luzy żyłki powstałe między wędziskiem a zestawem w wodzie.

swingery

Hanger

Nie mają sztywnego ramienia, a główka, do której przypina się żyłkę, łączy się z częścią montowaną do stojaka np. łańcuszkiem lub innym elastycznym materiałem. Ich główną zaletą jest to, że są dużo czulsze od swingerów. Ostrożna ryba w momencie pobrania przynęty nie odczuwa praktycznie żadnego oporu. Hangery nie są polecane w łowieniu na dalekich odległościach, a także w trudnych warunkach atmosferycznych, np. przy dość mocno wiejącym wietrze i dużej fali. Nietrudno wówczas o „fałszywe brania”.

Hangery

Oczywiście najlepiej mieć hangery i swingery na wyposażeniu i używać ich zależnie od warunków pogodowych i łowiska. Pamiętaj jeśli jednak koniecznie chcesz wybrać jeden rodzaj indykacji brania, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie gdzie i jak wędkujesz? Wędkujesz głównie z rzutu i sporadycznie z krótkiej wywózki, to hanger lepiej do Ciebie pasuje. Jeśli uwielbiasz wywózki, szczególnie na większych wodach, to właśnie swingery powinny być w Twoim pudełku z akcesoriami.

Hangery – slugi

https://www.fishmaniak.pl/hanger-wychwood-the-slug-bobbin-yellow-zolty-p-362.html

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY