poniedziałek, 22 lipca, 2024
spot_img
Strona głównaPoradySkórka od chleba - sposób na karpia

Skórka od chleba – sposób na karpia

Skórka od chleba – sposób na karpia. Pamiętam moje pierwsze kroki wędkarskie gdzieś na pięknych Mazurskich jeziorach, to właśnie tam poznawałem tajniki wędkarskiego kunsztu.

Ponad 30 lat temu po raz pierwszy miałem okazję zobaczyć jak tato miedzy innymi jako przynęty na ostrożne karpie w liliach, używa skórki od chleba. Jak dobrze pamiętam był słoneczny dzień, niespełna południe a karpie w pobliskich grążelach pływały niemal po wierzchu, co chwila pokazując nam że mają gdzieś naszą kukurydzę i robaki!!

Pamiętam wtedy tata kazał mi przynieść “pajdę” chleba mówiąc że zaraz zobaczymy kto jest taki cwany. Spojrzałem ze zdziwieniem na tatę czy się nie przesłyszałem, ale powtórzył raz jeszcze żeby przyniósł chleb. Przed rzutem wystarczy namoczyć chleb, który mamy na haku, a wchłonięta przez niego woda zwiększy jego masę i pomoże oddać dalszy rzut. Możemy użyć dowolnego rodzaju chleba, jednak w naszym przypadku sprawdził się dobry, chrupiący bochenek. Wystarczy oderwać duży kawałek skórki, przekłuć go podwójnie na hak, by być pewnym, że nie spadnie – i można zarzucać.

foto- aspromedia

Skórka z powierzchni metodą gruntową
Duże ryby są ostrożne. Te największe często pływają poza zasięgiem naszych wędek. Żeby można było rzucić przynętę na dużą odległość, trzeba zastosować duże obciążenie. Wszystko jest w porządku, gdy stosujemy metodę gruntową. Co jednak zrobić, gdy chcemy skórkę umieścić na powierzchni wody, a jednak daleko od brzegu? Jest na to prosty sposób. Do zwykłego zestawu gruntowego potrzebna nam będzie kula wodna. Umieszczamy ją niżej niż ogranicznik ciężarka, a więc na przyponie. Po zarzuceniu zestawu luzujemy żyłkę, a wtedy kula wodna szybko wynosi skórkę na powierzchnię. W tym przypadku nie zacinamy „na czuja”, lecz dopiero wtedy, gdy ryba wyciąga żyłkę z kołowrotka. Nasz haczyk musi być ostry, i powinien być, karp zatnie się sam.

skórka chleba

W obecnych czasach powstało wiele udogodnień do połowu karpi z powierzchni, między innymi – Systemik Bread Bomb doskonale trzyma kawałek miąższu z chleba, czy też skórki. Działa na tej samej zasadzie co gumki do pelletu.

opaska

Szukasz kołowrotka karpiowego – Stratagem 10000

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY