niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img
Strona głównaPoradyOkresy i wymiary ochronne ryb w Polsce w 2022 roku

Okresy i wymiary ochronne ryb w Polsce w 2022 roku

Okresy i wymiary ochronne ryb w Polsce całe szczęście funkcjonuje dość sprawnie dzięki czemu gatunki ryb są chronione nie tylko przez ustawę, ale również przez wędkarzy. Jeśli zastanawiasz się, w jakim okresie możesz łowić szczupaka, bolenia czy sandacza albo jakie wymiary ochronne ma karp, sum lub okoń koniecznie zerknij na poniższe tabele!

Okresy i wymiary ochronne ryb w Polsce do 31 grudnia 2019 roku określał Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb, którego uchwałodawczą był Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego. Od 1 stycznia 2020 r. na wszystkich łowiskach i wodach, które są użytkowane przez Polski Związek Wędkarski wymiar i okres ochronny dla poszczególnych gatunków ryb jest określony w Zezwoleniach wędkarskich które otrzymujemy po wykupieniu.

Wymiary i okresy ochronne poszczególnych gatunków ryb

Okresy i wymiary ochronne ryb w Polsce jest bardzo ważny!!

Udając się na wybrane łowisko pamiętaj, żeby być pewny obowiązujących zasad oraz przepisów, dzięki temu unikniesz kłopotów prawnych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz.U. 2001 nr 138 poz. 1559 z późniejszymi zmianami) wymiar poszczególnych gatunków ryb wynosi:

RybaWymiar (cm)Okres ochronny
Amurbrakbrak
Boleń40 cm1 stycznia – 30 kwietnia
Brzana40 cm1 stycznia – 30 kwietnia
Certa30 cmw Wiśle pomiędzy zaporą we Włocławki a jej ujściem 1 września – 31 listopada. W pozostałych odcinkach Wisły i innych rzekach 1 stycznia – 30 czerwca
Głowacica70 cm1 marca – 31 maja
Jaź25 cmbrak
Jelec15 cmbrak
Karaśbrakbrak
Karpdo 30 cm – nie dotyczy rzekbrak
Kleń25 cmbrak
Krąpbrakbrak
Leszczbrakbrak
Lin25 cmbrak
Lipień30 cm1 marca – 31 maja
Łosoś35 cm1 października – 31 grudnia
Miętusna rzece Odrze od ujścia Warty, do granic z wodami morskimi wynosi 30 cm, w pozostałych wodach 25 cm1 grudnia – ostatni dzień lutego
Okoń18 cmbrak
Płoćbrakbrak
Pstrągdla pstrąga potokowego do 25 cm w Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia Sanu, w Odrze i jej dopływach do granicy z Czechami do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w Bystrzycy i jej dopływach. W pozostałych wodach do 30 cm. Brak wymiaru ochronnego dla pstrąga tęczowegookres ochronny pstrąga potokowego w Wiśle przypada od 1 września do 31 stycznia na odcinku od jej źródeł po ujście Sanu. Podobnie na samej rzece San oraz jej dopływach. Ten sam okres obejmuje rzekę Odrę do granicy z Czechami.
Sandacz50 cm1 stycznia – 31 maja
Sieja35 cm1 października – 31 grudnia
Sielawa18 cmbrak
Sum70 cm1 listopada – 30 czerwca
Szczupak50 cm1 stycznia – 30 kwietnia
Świnka25 cm1 stycznia – 15 maja
Tołpygabrakbrak
Troć35 cmna odcinku rzeki Wisły do zapory we Włocławku okres ochronny obejmuje czas od 1 października do 31 grudnia. W pozostałym okresie obowiązuje zakaz łowienia troci w czwartki, soboty i niedziele. Na odcinku od zapory we Włocławku do ujścia Wisły troć jest chroniona od 1 grudnia do ostatniego dnia lutego
Węgorz40 cm15 czerwca – 15 lipca
Wzdręga15 cmbrak

Okresy i wymiary ochronne ryb w Polsce.

Pamiętajcie to co napisałem wyżej zawsze upewniajcie się przed łowieniem jakie panują zasady przepisy na danej wodzie, dbajmy o ryby, wodę i przyrodę, bo dzięki temu milej będzie się nam wracało.

Szukasz porad zapraszam – PORADY

Jazda OFF ROAD w Warszawie – Prezentmarzeń (prezentmarzen.com)

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY