sobota, 25 maja, 2024
spot_img
Strona głównaPopularnePolacy nie chcą już kupować żywych karpi. Będzie całkowity zakaz?

Polacy nie chcą już kupować żywych karpi. Będzie całkowity zakaz?

Jak podają sondaże przeprowadzone przez IBRiS to my Polacy jesteśmy za tym żeby nie kupować zywego karpia w na święta. Poniżej znajdziecie artykuł ze strony GS24.pl. Co sadzicie w tym temacie?

W tym roku tylko 26,6 proc. Polaków kupi przed świętami żywego karpia – wynika z sondażu IBRiS dla fundacji Compassion Polska, która apeluje do ministra rolnictwa o całkowity zakaz sprzedaży żywej ryby.

przed tegorocznymi Świętami rezygnację z żywych karpi w sklepach ogłosiły m.in. Tesco, Auchan czy Selgros.

Wcześniej ze sprzedaży żywych karpi zrezygnowały inne sieci na przykład Aldi, Lidl, Biedronka, Dino, Piotr i Paweł oraz Bil (dawny Real). Okazuje się jednak, że są sieci marketów wciąż gotowe oferować tradycyjne ryby w sklepowych akwariach.


Polacy nie chcą już kupować żywych karpi. Będzie całkowity zakaz? Jak wskazuje fundacja Compassion Polska, zwyczaj sprzedawania żywego karpia – rozpowszechniony w naszym kraju dopiero w II połowie XX wieku – zdecydowanie traci swoją popularność.

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że zakup żywej ryby planuje w te święta zaledwie 26,6 proc. Polaków.

  • To zwyczaj, którego nie powinniśmy kultywować – mówi dr Krzysztof Wojtas, dyrektor Departamentu ds. Dobrostanu Ryb w Compassion Polska – Już na etapie transportu, żywe karpie są często wiezione do sklepów w nieodpowiadających ich potrzebom zbiornikach. Następnie, trzymane w ogromnym stłoczeniu w basenach handlowych, otrzymują niedostateczną ilość tlenu i okaleczają się nawzajem. Wreszcie, już po zakupie, duszą się w pozbawionych wody reklamówkach, by zostać potem zabitymi przez niewykwalifikowanych do tego ludzi – dodaje.

Fundacja Compassion Polska Problemów podkreśla, że karpie cierpią również przez intensywne światło na stoiskach czy chlorowaną wodę w wannach.

W związku z tym fundacja wystosowała petycję do ministra rolnictwa – Grzegorza Pudy. Organizacja apeluje w niej o natychmiastowy zakaz sprzedaży żywych ryb w Polsce.

Jakie jest wasze zdanie na temat przeprowadzonych badań ?

źródło – https://gs24.pl/

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY