poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img
Strona głównaPoradyFotografia w pojedynkę?

Fotografia w pojedynkę?

Chyba nie jeden z nas będąc samemu nad wodą chciałby uwiecznić na zdjęciu swój złowiony okaz.

Ile to razy bywało, że ryba już wróciła do wody, przeglądamy zdjęcia a tam nie dość, że rozmazane to jeszcze tylko kawałek ryby widać!! Pomóc w takim przypadku (o ile nie ma nikogo w pobliżu, kto mógłby zrobić nam zdjęcie) może tzw. selfie stick do robienia sobie zdjęć. Ten uchwyt będzie pasował do większości telefonów i aparatów cyfrowych ze standardowym mocowaniem 1/4 cala.

Koszt takiego rozkładanego teleskopowo uchwytu nie jest duży. Mocujemy telefon bądź aparat do uchwytu i rozkładamy. Dzięki temu odsuwamy aparat od siebie, co spowoduje, że np. „nie obetniemy” sobie głowy lub ogona ryby oraz uchwycimy kawałek ciekawego krajobrazu w tle.

różnego rodzaju selfie sticki


Na dłuższe zasiadki, gdzie i tak zabieramy praktycznie większość sprzętu wędkarskiego zabieram dwa statywy które używam do kamery i do fotografowania. No tak – statyw. Jest bardzo pomocny w samotnych wyprawach. Aparaty mają opcję samowyzwalacza, ale polecam także pilota zdalnie wyzwalającego spust migawki.

Tego typu statyw ma dodatkowe plusy, że jest bardzo elastyczny i daje nam możliwości zamocowania go praktycznie wszędzie nawet na gałęzi drzewa.

Czasem może nawet służyć do obejrzenia np meczu na kilkudniowej zasiadce 🙂

Zawsze musimy mieć telefon, kamerę lub aparat pod ręką – w kieszeni lub w plecaku, w miejscu, gdzie szybko go wyciągniemy. I te nieszczęsne parametry… Pamiętajmy, że zależy nam na jak najszybszym powrocie ryby do wody!!. Najlepiej byłoby przeznaczyć na kilka zdjęć maksymalnie minutę, góra dwie.

Aby ten czas mało komfortowy dla ryby skrócić jeszcze bardziej, ustawmy parametry aparatu – kamery przed łowieniem. Jedno z najważniejszych guzików w naszych aparatach jest tryb ułatwiające wykonywanie zdjęć najłatwiejszych. A – pełna automatyka i P – programowa (automatyka ekspozycji).

Najlepiej wychodzą zdjęcia, gdy trzymamy rybę obiema rękoma w pozycji „na kucki”. Zdjęcia wykonujmy na tle wody lub ciekawych drzew, krzewów, kamieni ładnie je rozmywając. Nigdy pod słońce!

Pamiętajmy o niewkładania palców w skrzela ryb !!
Duża i ciężka ryba powinna być oparta również o kolano dla bezpieczeństwa.

Zapraszam Was również na nasza grupę na FB link poniżej https://www.facebook.com/groups/1909688832617154/

Mam nadzieję, że tych kilka porad będzie przydatnych dla Was.

Pozdrawiam serdecznie i do zasłyszenia 🙂

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY