poniedziałek, 25 listopada, 2024
spot_img
Strona głównaPoradyFotel wędkarski – jaki kupić?

Fotel wędkarski – jaki kupić?

Fotel wędkarski – jaki kupić? Bez względu na to, czy spędzasz nad wodą kilka godzin czy kilka dni, na wędkarską zasiadkę powinieneś zabrać ze sobą krzesło lub fotel wędkarski. Dzięki niemu nie odczujesz zmęczenia, zachowując pełną koncentrację. Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniego fotela wędkarskiego?

Taboret wędkarski – opcja na szybkie wyjazdy
Na rynku wędkarskim dostępne są różne modele siedzisk wędkarskich. Możesz zdecydować się na zakup taboretu, krzesła lub fotela wędkarskiego. Każde z takich rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Zanim jednak podejmiesz decyzję, jakie siedzisko zabrać ze sobą na wędkarską wyprawę, sprawdź, które z nich będzie dla Ciebie najbardziej praktyczne.


Najprostszym siedziskiem wędkarskim jest taboret. Na rynku znajdziesz zarówno modele posiadające oparcie, jak i go pozbawione. Największą zaletą taboretów jest waga. Są lekkie, więc nie sprawią Ci problemu wtedy, gdy na łowisko odcinek drogi będziesz musiał pokonać pieszo. Niestety, minusem jest komfort siedzenia. Jeśli zamierzasz wybrać się nad wodę na kilka dni, to na pewno taboret nie okaże się trafnym wyborem. Sprawdzi się za to przy szybkich wyprawach. Pamiętaj też, że taborety wędkarskie mają określony udźwig. Stąd też polecane są szczególnie dzieciom, które zaczynają przygodę z wędkarstwem, oraz osobom szczupłym. Jeśli spędzisz zbyt dużo czasu nad wodą na takim taborecie, możesz odczuwać np. ból kręgosłupa i bóle stawów.

taboret wędkarski


A może krzesło wędkarskie?
Kolejną opcją siedziska może być wybór krzesła wędkarskiego. Charakteryzuje się ono dużo mocniejszą konstrukcją niż taboret, jest też przy tym nieco cięższe. Jeśli zdecydujesz się na jego zakup, musisz uwzględnić, w jaki sposób będziesz transportował je na łowisko. Przed wydaniem określonej kwoty pieniędzy, sprawdź kilka podstawowych rzeczy. Po pierwsze, zwróć uwagę na nóżki krzesła. Postaw na model, w którym ten element jest solidnie wykonany. Zazwyczaj będziesz spędzał na nim kilka godzin, więc tylko krzesła o stabilnych nóżkach dadzą komfort użytkowania. Gorsze jakościowo krzesła o słabej konstrukcji nóżek mogą chybotać się na boki, co grozi Ci upadkiem i uszkodzeniem siedziska.


Bardzo ważnym parametrem krzesła wędkarskiego jest jego wytrzymałość. W specyfikacji każdego modelu ujęte zostało maksymalne obciążenie. Najlepiej wybierz krzesło o maksymalnej wytrzymałości o kilkanaście kilogramów większej niż Twoja waga. Pamiętaj, że będziesz korzystał z niego o różnych porach roku. Także zimą, gdy będziesz miał na sobie większą ilość ubrań, przez co Twoja waga automatycznie wzrośnie. Z tego powodu lepiej mieć zapas w udźwigu krzesła. Ponadto często na krześle możesz zostawić część ekwipunku wędkarskiego. Wszystko to przemawia za tym, aby wybrać solidniejszy model.


W kolejnym kroku zobacz, w jaki sposób krzesło można składać i rozkładać. Taki system jest nierzadko decydujący o tym, który model wybierzesz. Możliwość składania i rozkładania krzesła rzutuje bardzo często na sposobie transportu. Dobierz krzesło do pojemności swojego bagażnika, tak aby nie okazało się, że zbyt duże krzesło zajmie miejsce, które przewidziałeś na inny sprzęt wędkarski.


Jednym z najważniejszych parametrów jest jakość materiału. Często tańsze modele mają niskiej jakości tkaninę, która szybko się zużywa. Tym samym co jakiś trzeba wymieniać krzesło na nowe. Materiał powinien być nie tylko wytrzymały, ale też odporny na działania warunków atmosferycznych, m.in. deszczu czy słońca. Nie może dojść do sytuacji, że krzesło będzie przemakać lub okaże się wrażliwe na zbyt niskie temperatury.


Za kryterium wyboru krzesła możesz uznać także w jakimś stopniu technikę wędkarską, którą preferujesz. Jeśli łowisz np. techniką Method Feeder, to warto wybrać krzesło dedykowane tej metodzie. Producent skonstruował je w taki sposób, aby po zamontowaniu kilku elementów zewnętrznych móc wędkować, praktycznie z niego nie wstając. Podobnie w modelach spinningowych. Znajdziemy również krzesła ze specjalnym schowkiem, w których znajdują się m.in. pudełka na akcesoria i przynęty wędkarskie.


Fotel wędkarski – kolejna sprawdzona opcja.

Fotel wędkarski jest najbardziej zaawansowanym siedziskiem. Stanowi podstawowe wyposażenie wędkarza przy dłuższych, nawet kilkudniowych zasiadkach. Stosując go, masz gwarancję odpoczynku, dlatego wybieraj modele sprawdzone. Fotel wędkarski sprawdzi się nie tylko w wędkarstwie karpiowym. Wybierając odpowiedni model, zbadaj system rozkładania i składania oraz sprawdź jego rozmiary. Jeśli będziesz dysponował specjalnym wózkiem do transportu, to nawet dość ciężkie i duże fotele nie będą stanowić problemu, a na pewno zapewnią Ci niemałą wygodę w trakcie łowienia.

Podobnie jak przy wyborze krzesła, zwróć uwagę na to, czy fotel jest stabilny i w jakiej jakości nóżki wyposażył go producent. Istotna jest forma ich regulacji, by można było stabilnie siedzieć nawet na nierównej powierzchni. Bardzo ważna jest jakość materiału, z jakiego został zrobiony fotel. Wybieraj tylko te najlepsze, dające gwarancję wytrzymałości na słońcu, deszczu czy mrozie. Jeśli planujesz przeznaczyć fotel do różnych metod wędkarskich, upewnij się, czy dany model będzie kompatybilny z dodatkowymi elementami, takimi jak np. ramiona, półki czy kuwety.

Sprawdź, czy będzie można zamontować je bez większych problemów.
Jak widzisz, wybór siedziska wędkarskiego nie musi być trudną decyzją. Wystarczy, że w odpowiedni i przemyślany sposób podejdziesz do tematu, a na pewno uda Ci się kupić model spełniający Twoje oczekiwania.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jaką kupić wędkę karpiową polecamy artykuł – http://pawelfishmaniak.pl/jaka-wedke-karpiowa-wybrac/

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY