Coraz więcej wędkarzy zdaje sobie sprawę, że bardzo ważne jest dbanie o najdrobniejsze szczegóły podczas łowieniu. Dotyczy się to również łowienia karpi, aby odnieść sukces musimy pamiętać nie tylko o wyborze miejsca, taktyce, ale także o zestawie końcowym, bezpiecznym klipsie i – ciężarku karpiowym. Dlatego warto powiedzieć o nich kilka słów. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej wagi oraz jego zastosowanie?
Rodzaje ciężarków karpiowych
W ostatnich latach bardzo rozwinęły się różne techniki połowów. Pęd innowacji, w tym sprzętu, nie oszczędził połowów karpi. Co do wędki, kołowrotka to jest rzecz, która każdy musi sam sobie dobrać, ale co do tematu ciężarków, których jest mnóstwo na rynku i do różnych metod wędkarskich, tutaj potrzebujemy odrobinę wiedzy. Wszystko to ma na celu sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagającego wędkarza. Karpiarstwo jest taką dziedziną, która cały czas idzie do przodu i żeby nadążyć trzeba naprawdę uważnie śledzić rynek wędkarski.
W dzisiejszych czasach jest bardzo łatwo kupić ciężarki i każdy wędkarz ma możliwość wyboru przynajmniej kilku modeli ciężarków od swojego ulubionego producenta sprzętu karpiowego. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie: Jakość wykonania, w tym jakość elementów odpowiedzialnych za połączenie. powierzchnią maskującą. Wiele osób nazywa je „ciężarkami w panierce”, a to ze względu na specjalną posypkę, którą są pokryte. Model ten sprawdzi się na wszystkich typach łowisk, ponieważ występują w różnych kolorach i doskonale maskują dno, dzięki czemu nie spłoszą nawet najbardziej ostrożnych ryb. Najczęściej używanym i popularnym ciężarkiem dostępne na rynku są od Polskiego producenta ciężarków Miśka. Do tych ciężarów należą: rakieta, piłka, gruszka, torpeda, grippa, grippon czy shell.
Ciężarki karpiowe do dalekich rzutów
Przy wyborze ciężarka ważny jest nie tylko jego kształt i jakość, ale również waga. Dlatego to pytanie zasługuje na kilka słów. Wszyscy wiemy, że każde łowisko jest inne, szczególnie pod względem głębokości, odległości połowu i kształtu dna. Oczywiście doświadczeni wędkarze poradzą sobie w każdej sytuacji, ale co powinien zrobić początkujący karpiarz, aby dobór ciężarka był odpowiedni? Dobierając wagę ciężarka należy wziąć pod uwagę wiele czynników, począwszy od wspomnianego wcześniej rodzaju łowiska, ukształtowania dna, siły i kierunku wiatru, wielkości fal, a nawet sposobu napinania swingerów. Co więcej, liczy się nawet to, co nawiniemy na szpulę, plecionkę czy żyłkę. Dlatego przyjętą przez wiele osób zasadą jest, że jeśli odległość połowu nie przekracza stu metrów, wystarczy waga 80-90 gramów.
Jeśli zestaw będzie musiał być położony dalej, waga wzrośnie o około 20-25 gramów na każde dodatkowe 50 metrów. Można to wykorzystać jako punkt wyjścia dla początkujących. Wybierając ciężarek karpiowy do dalekich rzutów, należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Nie możemy zbytnio przeciążać wędki, a samo urządzenie powinno być tak zbudowane, aby ciężarek „leciał” swobodnie w powietrzu. Dlatego warto zastosować przypominającą torpedę owalną i mocno opływową przeciwwagę. Torpeda ta jest niezwykle stabilna podczas lotu, co gwarantuje nie tylko duży dystans, ale również zapewnia celność rzutu.
Ciężarki karpiowe do wywózki
Łowienie z wywózki karpi wymaga starannego rozważenia kształtu i ciężaru ciężarka. Podobnie jak w przypadku ciężaru wyrzutu, obowiązuje ogólna zasada: na odległości poniżej stu metrów ciężarki o wadze około 80-90 gramów powinny dać radę. Jeśli jednak musimy rzucać jeszcze dalej, na każde dodatkowe 50 metrów należy dołożyć dodatkowe 30-35 gramów obciążnika. Grippa to ciężarek karpiowy z krętlikiem przeznaczony do wywózki. Jego kształt i wypustki zabezpieczają przed stoczeniem i przesunięciem się na dnie. Z powodzeniem tym ciężarkiem możemy obławiać podwodne górki i stoki. Kolce ciężarka zabezpieczają między innymi przed zsunięciem się zestawu. Świetnie sprawdzi się również podczas połowu w rzekach. Możemy również zdecydować się na użycie spłaszczonych ciężarków w kształcie gruszki, aby ułatwić ich zdejmowanie. W razie potrzeby większość wędkarzy używa zwykłego kamienia. Proces polega na przymocowaniu odcinka dętki do bezpiecznego klipsu i włożeniu kamienia do gumki.
Rynek karpiowy stale poszerza i urozmaica nam możliwość zakupu ciężarków. Ważne jest, aby badać i eksperymentować z różnymi typami ciężarków w różnych warunkach, w tym z tymi przeznaczonymi do ostrożnych ryb na wymagających łowiskach. W ten sposób możemy określić idealne dopasowanie do naszej techniki połowu i specyficznych warunków napotkanych podczas naszej sesji.
Jeśli nadal macie problem z doborem odpowiedniego ciężarka to skontaktujcie się z Polskim producentem ciężarków Ciężarki Misiek.
Zapraszam również do działu wywiady.