wtorek, 15 października, 2024
spot_img
Strona głównaPoradyRonnie rig – jak zrobić?

Ronnie rig – jak zrobić?

Ronnie rig – jak zrobić? Rig to bez wątpienia najpopularniejszy przypon ostatnich lat. Przypon skonstruowany został z myślą o przynętach pływających,  a dzięki swym zaletom odnosi sukcesy u wielu karpiarzy.

W przyponie Ronnie Rig pierwszorzędną zaletą jest swobodny obrót haka poprzez zastosowanie obrotowego krętlika szybkiej wymiany. Dzięki swobodzie obracania się zestawu z hakiem nadpływający karp z obojętnie której strony powinien zawsze zapiąć się w dolną wargę.

Mechanika podobna jest do tej z Hinged Stiff Rig – ale z zaletą oferowania precyzyjnej “cichej, wyskakującej” przynęty i niesamowitej chwytliwości haka.

Hak CURVE SHANK o rozmiarze 4 jest idealny do takiego przyponu, jego przegięcie idealnie ustawia naszą wkrętkę z kulką tak aby reagował szybko i agresywnie. Taka innowacja na pewno zadziała także u ciebie.

Elementy przyponu Ronnie Rig
Hak – najlepiej sprawdzają się wszystkie zakrzywione haki typu „Curve” o rozmiarze 4. W mniejszych hakach zmniejsza się odległość między ostrzem a oczkiem haka, a właśnie ta odległość świadczy jak głęboko hak zaczepi się w pysku ryby. Część karpiarzy używa również owalnego haka, który ma nieco krótszy trzonek oraz ostrze skierowane do środka. Moim zdaniem ostrze zakrzywionego haka jest bezpośrednio wycelowane w wargę karpia podczas brania.


Krętlik szybkiej wymiany z pierścieniem – to kluczowy element zestawu, który zapewnia swobodny obrót . Na rynku ukazuje się coraz więcej typów tych krętlików, które są bardziej lub mniej wycięte. Otwarte mocowania będą niewątpliwie skracały czas wymiany haczyka, aczkolwiek obydwa wraz z rurką termokurczliwą będą spełniały swoją funkcję.


Rurka termokurczliwa – jej zadaniem jest przede wszystkim dodatkowe spajanie haka z krętlikiem oraz blokowanie go przed wypadnięciem z uchwytu krętlika. Rurka termokurczliwa ma jeszcze jedno istotne zadanie. A mianowicie podczas podgrzewania nad parą lub ogniem powinna być tak ułożona, by tworzyła odpowiedni kąt lub ewentualnie była przedłużeniem trzonu haka.


Pasta wolframowa lub śrucina dociążająca – zaleca się użycie jak najmniejszej ilości obciążenia. Przypon Ronnie Rig powinien być dobrze zbalansowany, by nie zapadał się w mule lecz lekko opadał na dno.


Potrzebne materiały do zbudowania zestawu:
Hak, Stopery na hak, wkrętka do kulek, rurka termokurczliwa, krętlik z kółkiem do szybkiej wymiany, plecionka w otulinie, ochraniacz antysplątaniowy.

Szybkie wykonanie:
Na hak rozm 4 / 6, nasuwamy około 8 mm rurki termokurczliwej od strony oczka następnie do oczka zapinamy nasz krętlik z kółkiem do szybkiej wymiany pamiętajmy aby zapinać go od wewnątrz haka do zewnątrz, nasuwamy rurkę na krętlik i podgrzewamy rurkę tak aby ładnie przylegała. Następnie wiążemy plecionkę do naszego kółka, jeśli używamy plecionki w otulinie pamiętajmy o ściągnięciu otuliny z końca tak aby później było około 2 cm plecionki bez otuliny przed naszym hakiem. Gdy mamy już zawiązane, na trzonek haka nakładamy wkręt do kulek a następnie stoper na hak.

zestawy jakich używam znajdziecie – www.undercarp.pl

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY