wtorek, 15 października, 2024
spot_img
Strona głównaPoradyKołowrotki wędkarskie – co warto wiedzieć?

Kołowrotki wędkarskie – co warto wiedzieć?

Wędki i kołowrotki – podstawowe elementy każdego zestawu

Oczywiście zarówno wędka, jak i kołowrotek same nie złowią za Ciebie ryby. Sukces wędkarski zależy od wielu czynników, które połączone ze sobą dadzą Ci szansę na udany połów. Niemniej jednak, dobry kołowrotek na pewno uprzyjemni Ci wędkowanie.

Jeśli jesteś początkującym wędkarzem, zaczynającym dopiero swoją przygodę w świecie ryb, to warto abyś wiedział, że kołowrotek służy w głównej mierze do nawijania i magazynowania linki wędkarskiej o różnej grubości. Może to być żyłka lub plecionka. To, na jaką linkę się zdecydujesz, uwarunkowane jest wieloma czynnikami – od metody, którą będziesz łowić, po charakterystykę łowiska i ryb, które w nim przebywają. Linka gromadzi się na tzw. szpuli kołowrotka.

Na rynku znajdziesz modele kołowrotków o ruchomej lub stałej szpuli. W modelach ze stałą szpulą, linkę wędkarską nawija się poprzez obracanie korbką kołowrotka. W przypadku kołowrotków z ruchomą szpulą, nawój linki następuje poprzez obracanie bezpośrednio szpulą. Jednym z najważniejszych elementów każdego kołowrotka wędkarskiego jest hamulec.

Tylko płynnie pracujący, niezacinający się hamulec daje gwarancję na skuteczny hol ryby. Jego zadanie to w głównej mierze amortyzowanie zrywów ryby, stąd też bardzo ważne jest odpowiednie jego ustawienie. Kupując kołowrotek, masz do wyboru modele z przednim i tylnym hamulcem. Trudno jednoznacznie wskazać, który model będzie lepszy.

Kołowrotek z przednim hamulcem
Kołowrotek z tylnim hamulcem

Bardzo dużo zależy od preferencji i przyzwyczajeń wędkarza. Przedni hamulec umiejscowiony jest na samej górze szpuli, a więc to pierwszy element, jeśli patrzymy na kołowrotek od góry. Tylny hamulec znajduje się natomiast w odpowiednich przekładniach kołowrotka.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając kołowrotek?

Wiesz już, jak skonstruowany jest kołowrotek i jakie są jego podstawowe zadania. Pora, abyś zapoznał się z parametrami, na które musisz zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego kołowrotka. Bardzo istotnym parametrem jest przełożenie kołowrotka wędkarskiego.

To nic innego, jak określenie, ile razy będzie obracać się szpula w momencie jednego pełnego zakręcenia korbką. Tym samym uzyskasz odpowiedź, jak dużo linki zostanie nawinięte na szpulę w momencie jednego pełnego obrotu. Łatwiej będzie to zrozumieć na przykładzie. Jeśli producent w konkretnym modelu kołowrotka określił przełożenie na poziomie 5:1, oznaczać to będzie w praktyce, że w momencie jednego pełnego obrotu korbką, szpula kołowrotka obróci się pięciokrotnie.

Odpowiednie przełożenie ma znaczenie przy doborze kołowrotka do właściwej metody wędkarskiej. Kolejnym, nie mniej istotnym, parametrem rzutującym na Twój wybór jest pojemność szpuli. Zazwyczaj taka informacja jest widoczna zarówno na samej szpuli kołowrotka, jak i na opakowaniu.

Dzięki temu parametrowi dowiesz się, jak dużo żyłki, o konkretnej średnicy grubości, będziesz mógł nawinąć na kołowrotek. W niektórych metodach wędkarskich, np. w wędkarstwie karpiowym, potrzebny będzie Ci kołowrotek o bardzo pojemnej szpuli, dający gwarancję posiadania odpowiedniego zapasu żyłki. Wiele osób zwraca uwagę na ilość łożysk, które są obecne w konkretnym modelu. Równie istotna jest też jego waga.

Jaki kołowrotek do konkretnej metody dobrać?

Na rynku dostępne są kołowrotki uniwersalne, preferowane przez początkujących wędkarzy. Jednak im dłużej będziesz łowił ryby, tym więcej zaczniesz wymagać od sprzętu. Dlatego też warto stawiać na modele kołowrotków dedykowane do poszczególnych metod wędkarskich. Parametry każdego z nich będą różne.

Zawsze możesz zapytać sprzedawcy w sklepie – https://www.fishmaniak.pl/kolowrotki-c-8_34.html

Bez względu na to, czy chcesz kupić kołowrotek do spinningu, metody karpiowej, spławikowej lub Method Feeder, model z przednim czy tylnym hamulcem, a nawet kołowrotek z wolnym biegiem, pamiętaj, że jego praca musi być płynna, a hamulec niezawodny. W metodzie spinningowej, tak jak zresztą i w innych technikach, kołowrotek będziemy dobierać zawsze do wagi wędziska. Musi on być nieco cięższy niż sam kij.

Co do samej wagi, trudno określić, jaka będzie idealna, gdyż wędkarstwo spinningowe nie jest jednolitą techniką łowienia ryb. Możemy łowić używając zestawów ultralekkich, lekkich, uniwersalnych, a nawet ciężkich, gdzie wielkość kołowrotka, waga i pojemność szpuli będą zdecydowanie różne.

Kupując kołowrotek, zwróć uwagę także na jakość jego wykonania. Jeśli będziesz miał na uwadze powyższe wskazówki, to jest duża szansa, że będziesz zadowolony z wyboru swojego kołowrotka wędkarskiego.

Z wędkarskim pozdrowieniem

Paweł

zapraszam do przeczytania tego artykułu – http://pawelfishmaniak.pl/jaka-zylke-kupic-czy-kolor-ma-znaczenie/

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY