piątek, 24 maja, 2024
spot_img
Strona głównaŁowiskaJezioro Niesłysz

Jezioro Niesłysz

Jezioro Niesłysz to największe jezioro Pojezierza Łagowskiego na Równinie Torzymskiej, w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Lubrza.

Jezioro Niesłysz, to największe jezioro na Pojezierzu Lubuskim położone jest na Równinie Torzymskiej w gminie Lubrza, w powiecie świebodzińskim, w województwie lubuskim (pow. 486,2 ha, dł. 4700 m, szer. 1700m, maks. głęb. 34,7 m). Jezioro pochodzenia poligenetycznego. Północna część pochodzenia rynnowego, a południowa morenowego. W sąsiedztwie jeziora rośnie duży sosnowy las, w którym spotkać można także stanowiska drzew liściastych.

Foto – źródło Google

Linia brzegowa jeziora o długości 19 km jest bardzo urozmaicona, brzegi są przeważnie wysokie, porośnięte lasem. Jezioro ma wiele zatok, które powodują, że jego kształt jest nieregularny, a za to ciekawy. Zatoki mają nazwy: Juliusza, Bogenza, Wodne Wcięcie, Kolina, Borowska i Szary Kamień. W jezioro wcinają się także głęboko trzy wielkie półwyspy. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy o łącznej powierzchni 10,4 ha. Wyspy są porośnięte drzewami liściastymi i są miejscami, w których zatrzymuje się wiele gatunków ptaków w czasie przelotów. Swoje gniazda na jeziorze mają m. in. łabędź niemy, czapla, bocian czarny, żuraw, a także orzeł bielik.

Jezioro Niesłysz jest zasilane głównie wodą podziemną i poprzez niewielkie cieki. Z cieków zasilających jezioro do najważniejszych należą: rzeka Ołobok, Kanał Niesulicki oraz mniejsze cieki wodne z jezior Czarne, Księżno oraz Złoty Potok

Jezioro Niesłysz stanowi idealny akwen do uprawiania różnorodnych sportów wodnych i wędkarstwa. Szczególnie nadaje się do uprawiania żeglarstwa i wioślarstwa, a zimą – bojerów. Jezioro obfituje w dorodną płoć, leszcza i lina, a z drapieżnych ryb – w okonia, szczupaka i węgorza. Podwodne wypłycania i mielizny zachęcają do uprawiania połowów spiningowych.

Jezioro Niesłysz opis łowiska:
Akwen: Jezioro Niesłysz »
GPS: N 52o 13′ 25″ E 15o 23′ 52″
Położenie: Województwo: Lubuskie » Powiat: Świebodzin » Gmina: Świebodzin
Właściciel: Łowisko specjalne

Fot: źródło Google
Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY