niedziela, 8 września, 2024
spot_img
Strona głównaPoradyEgzamin na kartę wędkarską – przygotowanie krok po kroku

Egzamin na kartę wędkarską – przygotowanie krok po kroku

Urlop, jeziorko, łódka, wędka, straż rybacka i… mandat – tak kończy się często wyprawa na ryby.

Egzamin na kartę wędkarską – przygotowanie krok po kroku. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na ogólnodostępnych akwenach (nie mowa tutaj o prywatnych stawach) jak jeziora czy rzeki trzeba mieć kartę wędkarską oraz wykupione pozwolenie na dany region Polski.

Zacznijmy może od początku czyli:

Co to jest karta wędkarska?

Karta wędkarska to dokument państwowy potwierdzający posiadanie uprawnień do amatorskiego połowu ryb. Na jej podstawie można nabyć zezwolenie na wędkowanie. Organem wydającym karty wędkarskie jest starosta powiatu właściwy dla miejsca naszego zamieszkania. Dokument ten jest wyrabiany jednorazowo i jest ważny dożywotnio. Może ją wyrobić każdy, kto skończył 14 lat.

Osoby młodsze mogą wędkować bez karty, ale tylko pod okiem osoby, która te uprawnienia posiada. Wyjątkiem od wymogu posiadania karty wędkarskiej jest również zagraniczny paszport. Tak, obcokrajowcy, którzy tymczasowo przebywają w Polsce, także nie muszą mieć karty. Organem uprawnionym do przeprowadzania egzaminów jest Polski Związek Wędkarski.

Podstawą prawną są:
 Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 2096, ze zmianami)
 Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 1476)
 Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz. U. z 2018 r., poz.2003, ze zmianami)

Jak wyrobić kartę wędkarską krok po kroku?

Celem wyrobienia karty wędkarskiej, powinniśmy skierować się do lokalnego koła PZW, gdzie po uiszczeniu opłaty (około 30zł), zostanie przeprowadzony egzamin na kartę wędkarską ze znajomości wspomnianej wyżej Ustawy o rybactwie śródlądowym.

Pytania do egzaminu są zamieszczone na stronie internetowej Polskiego Związku Wędkarskiego, więc nie ma co się obawiać o zagadnienie spoza wymaganego zakresu. Egzamin ma formę ustną. Jeśli się powiedzie, dostajemy zaświadczenie o pozytywnym zaliczeniu.

Po zdaniu egzaminu otrzymujemy stosowne zaświadczenie możemy udać się do Wydziału Środowiska i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Nie zapomnijmy zabrać dowodu tożsamości (dowód osobisty, legitymacja szkolna, paszport), naszej aktualnej fotografii (takiej, jak do dowodu) oraz 10zł, które należy uiścić w kasie Starostwa.

Następnie wypełniamy wniosek o wydanie karty wędkarskiej, który dostaniemy na miejscu, po czym składamy go wraz z zaświadczeniem o zdaniu egzaminu, potwierdzeniem uiszczenia opłaty i naszą fotografią.

Nie pozostaje nic innego jak cierpliwie czekać, gdyż wyrobienie tego dokumentu może potrwać kilka dni. Kiedy już staniemy się posiadaczami karty wędkarskiej, możemy udać się do gospodarza łowiska (RZGW, PZW) celem zakupu zezwolenia okresowego.

Kary za łowienie bez karty wędkarskiej!

Za wędkowanie bez odpowiedniego zezwolenia tj. karty wędkarskiej grozi grzywna w wysokości 200 zł. Taki mandat za brak zezwolenia wędkarskiego wystawić może straż rybacka.Istotną kwestią jest to, że kara grozi nie tylko osobom, które nie posiadają karty wędkarskiej! Ale również tym, które tej karty zwyczajnie zapomniały zabrać ze sobą na ryby.

Zapraszam na mój profil FB – https://www.facebook.com/pawelfishmaniak/

Przeczytaj również – http://pawelfishmaniak.pl/wezly-wedkarskie/

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

1 KOMENTARZ

POPULARNE WPISY