środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
Strona głównaPopularneCisza Lin płynie

Cisza Lin płynie

Cisza Lin płynie takie słowa usłyszał Adam kiedy zbliżał się do Mojego stanowiska nad wodą .

Mamy już kalendarzową wiosnę co dzień to cieplejsze dni i noce , a co za tym idzie woda w naszych jeziorach zaczyna się ocieplać co na pewno pobudzi Lina do żerowania .Wiosną kiedy ciepłe promienie słońca ogrzewają nam wodę , szczególnie na płyciźnie łatwiej jest nam zlokalizować liny , ponieważ właśnie wtedy wychodzą w poszukiwaniu pokarmu . Jak wiadomo jednym z najlepszych miejsc naszego Lina są przybrzeżne grążele  ,to tam czuje się bezpiecznie .Wiosną gdy na płyciznach zaczynają pojawiać się grążele to znak że można wybrać się na pierwszą zasiadkę .Jest to bardzo piękną ryba  często nazywana przez wędkarzy złocistą ponieważ w promieniach słonecznych przechodzi w piękny złocisty kolor.Lin jest bardzo wymagającym przeciwnikiem, bardzo walecznym do samego końca , co za pewne nie jeden z Was miał okazję zobaczyć . Sam osobiście przegrałem nie jedną walkę z ” pluszakiem ” jeśli uda mu się uciec w gęstą roślinność to już mamy problem , ponieważ tam on czuje się jak w swoim żywiole . Jednym z najważniejszych aspektów łowienia linów jest Cisza , ryby tego gatunku sa naprawdę bardzo ostrożne i płochliwe.

Wybierając miejsce łowienia z reguły staram się racjonalnie pomyśleć jak bym był Linem , gdzie najbezpieczniej byłoby w spokoju sobie pływać – lokalizacja według mnie miejsca gdzie mogą przebywać / żerować liny  będą to na pewno miejsca trudne do wędkowania grążele , lilie , podwoda roślinność .Linowe miejsce najlepiej jest nęcić przez parę dni odrobiną zanęty z pociętymi czerwonymi robakami , kukurydzą z puszki lub pokrojone rosówki przysmak tej pięknej ryby.Po kilku dniowym nęceniu możemy zasiadać do  wędkowania zakładając na hak najlepiej czerwonego robaka z kukurydzą lub samą kukurydzę .

Duże liny to z reguły samotniki i dorastające do dużych rozmiarów i to one wiosną są bardzo aktywne po zimowej przerwie w pobieraniu pokarmu.Liny dorastają do pokaźnych rozmiarów w zależności od zbiornika w jakim przebywają niekiedy dochodzą nawet do kilku kilogramów i to jest wtedy walka .

Wędka – koszyczek ?
Dobór wędziska nie jest trudny. Praktycznie każdy picker lub lekki feeder z c.w. do 40 g lub nawet 60 g . Długość najlepiej jak będzie się mieścić pomiędzy 3,3 a 3,6 metra, chociaż typowo na lina wolę 3,6m . Do takiego wędziska i na wspomniane ryby ja używam kołowrotka 3000 . Żyłka główna 0,22 mm i przypon 0,18 mm . Koszyczki używa dwa rodzaje na początku tzw ” podajnik ” czyli w którym podaje same robaki oraz co jakiś czas zmieniam na zwykły koszyczek żeby utrzymać ryby w łowisku .

Często używam również koszyczków firmy Drennan

Z wędkarskim pozdrowieniem Paweł

 

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY