Czy karta wędkarska zostanie zlikwidowana?
„Nasze Łowiska” to projekt jednego zezwolenia na wędkowanie na terenie całej Polski. Kiedy proponowana opłata wejdzie w życie, ile wyniesie i gdzie w jej ramach będzie można wędkować?
Jednolita opłata w wysokości 250 zł obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku na obwodach użytkowanych rybacko przez Wody Polskie. Obecnie to 27 obwodów, na których po uiszczeniu opłaty można swobodnie wędkować. Pragnę dodać, że ta liczba będzie się sukcesywnie powiększać. W najbliższym czasie przybędzie około 20 obwodów.
Gdzie można sprawdzić listę dostępnych obwodów?
Na stronie internetowej Wód Polskich. Ta lista będzie na bieżąco aktualizowana, w miarę zwiększania się ilości obwodów należących do „Naszych Łowisk”.
Czy Wody Polskie wprowadzą jednolitą opłatę na dzierżawionych obecnie akwenach?
Nasz projekt jest dobrowolny, ale zachęcamy rybackich użytkowników wód do włączenia się. Chcemy zawrzeć porozumienia, które rozszerzą ilość obwodów dopuszczonych do wędkowania przy naszej opłacie rocznej w wysokości 250 zł. Proszę pamiętać, że ta stawka jest określona tyko i wyłącznie na rok bieżący, więc w przyszłości może się zmienić. Jednak w 2022 roku, bez względu na to jak bardzo zwiększymy ilość dostępnych obwodów, kwota pozostanie do końca roku ta sama
Czy Wody Polskie będą wypowiadać umowy dzierżawy użytkownikom wód? Czy po wygaśnięciu dotychczasowych umów dzierżaw, obwody będą przechodzić pod bezpośrednie zarządzanie Wód Polskich, czy dalej będą dzierżawione?
Proszę zwrócić uwagę, że rozmawiamy o pewnych działaniach, które nie dążą do zmiany prawa, a więc wszystkie zasady prawnie określone w ustawie, a właściwie w dwóch – ustawie Prawo wodne i ustawie o rybactwie śródlądowym, będą respektowane. Zgodnie z prawem, jesteśmy zobowiązani jako właściciel wód do sprawdzania czy wymogi określone w umowach użytkowania są realizowane w sposób właściwy, dlatego użytkownicy, którzy właściwie realizują te umowy mogą być spokojni – na pewno nie będziemy im wypowiadać umów. Natomiast w sytuacji, w której stwierdzimy, że nie ma racjonalnej gospodarki rybackiej, że obwody są eksploatowane niewłaściwie, wówczas dojdzie do wypowiedzenia tego typu umów.
cały artykuł na powyższy temat znajdziecie na stronie Wody Polskie
źródło – Wody Polskie
Chciałbyś z nami współpracować, pisać zapraszamy do kontaktu – Napisz do nas