czwartek, 24 października, 2024
spot_img
Strona głównaPoradyJaka wędka na karpia?

Jaka wędka na karpia?

Jaka wędka na karpia? Wędkarstwo karpiowe w ostatnich latach w Polsce jest bardzo popularne. Na karpiowe zasiadki wyrusza coraz więcej wędkarzy również amatorów. Trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach, w doborze naszego sprzętu.

Zawsze, gdy kupujemy nowe kije, czy to zaczynając naszą przygodę z łowieniem karpi, czy też wymieniając stare kije na nowe zadajemy sobie pytanie, jakie wędzisko kupić?

Wędziska gruntowe produkowane są w trzech długościach: 2,7 m, 3,60 m oraz 3,90 m. Najkrótsza długość to model przeznaczony do holu karpia z łodzi lub pontonu. Największym zainteresowaniem cieszą się modele o długości 3,60 m(12stóp) i 3,90 m(13stóp).

Zapisało się gdzieś niezbyt słuszne przekonanie, że wędzisko 3,90 służy do dalekich rzutów, a tym samym 3,60 do rzutów krótszych. Niby wszystko w porządku, ale nie do końca. Wybór długości wędziska powinien być uzależniony przede wszystkim od upodobań wędkarza. Wszystkie bowiem kije skonstruowane do dalekich rzutów (a 99% z nich ma 3,90 m) mają akcję szczytową, są sztywne, a ja tego nie znoszę.

Krzywa ugięcia – kolejny czynnik
Bardzo ważną i istotną rzeczą podczas doboru wędziska jest krzywa ugięcia. Dzięki tej informacji zmieszczonej na wędzisku, wiemy na jakie maksymalne obciążenie możemy sobie pozwolić, aby powstawał kąt prosty między ugięciem szczytówki, a dolnikiem wędki. Czyli tak naprawdę o zachowaniu się danego wędziska podczas jego pracy. W tradycyjnych i często spotykanych wędziskach krzywa ta waha się od 2,5 lb do 3,5 lb. Zdarzają się również wędziska i większej krzywej ugięcia, ale są one już rzadziej używane.

Tak więc wędzisko 3,60 m, o krzywej ugięcia 2,5 do 3,0 będzie na początek idealne (sytuacja odwrotna jest gorsza – zaczynając łowić na sztywne kije, będzie nam niezwykle trudno przyzwyczaić się do wędzisk o miękkiej akcji). Jeżeli więc odwiedzane przez nas łowiska są dość trudne, z licznymi zaczepami, gdzie karpia niekiedy należy przytrzymać siłą, a mamy ograniczone środki finansowe na sprzęt, zaopatrzmy się w wędziska o wyższych krzywych – 3,25 lb a nawet 3,5 lb.

Będziemy wówczas mieć pewność, że kij nie zawiedzie nas w najmniej spodziewanym momencie. Ja osobiście stosuję i staram się zawsze używać wędek o krzywej ugięcia 3,25lb, uważam, że to jest pośredni kij, który umożliwia nam naprawdę fajną frajdę podczas holu ryby.

Krzywa ugięcia nie oznacza ciężaru wyrzutu, ale możemy określić bezpieczną masę zestawu, którym będziemy rzucali:

2 lbs – 30-70 gram
2 i 1/4 lbs – 35-75g
2 i 1/2 – 40-85g
2 i 3/4 lbs – 50-100g
3 lbs – 60-110g
3 i 1/2 lbs – 70-125
4 lbs – 80-140g

Akcja szczytowa wędki

Wędki karpiowe można podzielić również pod kątem akcji. Wyróżniamy: szczytową, progresywną i średnią progresywną. Akcja szczytowa pomaga w dalekich rzutach oraz szybkim zacięciu ryby, ale nie wybacza błędów podczas holu. Progresywna utrudnia bardzo dalekie rzuty, ale daje niesamowitą frajdę podczas holu i bardzo dobrze amortyzuje ucieczki ryby. Z kolei średnia progresywna jest połączeniem powyższych akcji i dobrze sprawdzi się u początkujących karpiarzy.

Kolejnym, czasem problematycznym opisem są akcje wędek. Jaka akcja będzie najlepiej pasowała do naszej metody wędkowania i doświadczenia na łowisku?
Akcja szczytowa – pozwala na dalekie umieszczenie zestawu i szybkie zacięcie ryby. Ale jest bardzo wymagająca, jeśli chodzi o holowanie ryby.
Akcja paraboliczna – nie pozwala na zbyt dalekie rzuty, ale podczas holu ryby wędka bardzo ładnie pracuje i daje nam bardzo dużo przyjemności z wędkowania.
Akcja progresywna – jest idealnym połączeniem akcji szczytowej i parabolicznej. Jest idealnym wyborem dla początkujących wędkarzy. W czasie wyrzutu pracuje jak akcja szczytowa, a w czasie holu wybacza wiele błędów jak wędka paraboliczna.

Materiał wykonania i pozostałe detale techniczne wędki
Wędki karpiowe najczęściej zrobione są z włókna węglowego. Wynika to z tego, że materiał ten gwarantuje olbrzymią wytrzymałość przy stosunkowo niskiej wadze. Kolejnymi elementami, na które warto zwrócić uwagę, gdy decydujemy się kupić wędkę są przelotki, ja tutaj staram się, żeby pierwsza przelotka była w rozmiarze 50mm.

Gwarantuje to nam możliwość swobodnych i dalekich rzutów. Ważną sprawą jest także uchwyt wędki. Co do rękojeści to już co kto woli, w moim wypadku od 2lat powróciłem do starego „old school” czyli rękojeść w „korku”

Najważniejszą rzeczą jest przy zakupie wędziska, wziąć kija do ręki, sprawdzić jak nam się układa w dłoni i wtedy można odjąć decyzję o zakupie. Odradzałbym zakupu wędki przez Internet no, chyba że znamy model lub mieliśmy z nim gdzieś styczność to wtedy jak najbardziej.

Jeśli chcesz sprawdzić produkty marki Caperlan zobacz w tym linku – http://pawelfishmaniak.pl/tanker-frontview-marki-caperlan/

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

1 KOMENTARZ

POPULARNE WPISY