Lato to okres wzmożonej aktywności komarów, które mogą skutecznie uprzykrzyć ciepłe, wakacyjne wieczory. Jak sobie z nimi radzić? Jakie środki na komary warto zastosować? Jakie naturalne sposoby na komary są skuteczne? Jak łagodzić ich ukąszenia?
Nie bez przyczyny repelenty Mugga dedykowane są w pierwszej kolejności wędkarzom. To oni bowiem, przebywając nad brzegami wód, szczególnie narażeni są na ataki komarów, psujących przyjemność wędkowania. Preparaty Mugga mają tę podstawową zaletę, że są SKUTECZNE. Komary, kleszcze i inne insekty przestają się interesować człowiekiem.
Komary bywają prawdziwym utrapieniem. Żywią się ludzką krwią, pozostawiając na ciele nieestetyczne i swędzące bąble, które są szczególnie dokuczliwe dla ludzi z alergią. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, aby zwalczyć komary i ograniczyć ich liczbę w domu lub w przestrzeni wokół. Jakie to sposoby? Komary najczęściej pojawiają się w Polsce porą letnią, jednak często można je spotkać jeszcze wczesną jesienią.
Zwykle zwabia ich zapach potu, a ściślej mówiąc, wydzielany przez ciało dwutlenek węgla. Owady te bardzo często zasiedlają także tereny trawiaste i lesie, jak również ujścia różnorodnych rzek. Atakują znienacka,a człowiek orientuje się, że miał do czynienia z komarem, zazwyczaj, dopiero gdy zauważy na swoim ciele sporego bąbla. Należy skutecznie zwalczać i odstraszać komary, gdyż mogą być one nosicielami różnorodnych chorób.
Najczęściej zarazić się można chorobami groźnymi dla naszego zdrowia jak malaria, denga czy zika, będąc w podróży, w krajach tropikalnych, jednak przypadki zachorowań zdarzają się także w Polsce, gdyż komary potrafią przenosić też boreliozę. Komary bywają niebezpieczne również dla osób, które cierpią na różnorodne alergie skórne. Ich ugryzienie może powodować silną opuchliznę w miejscu ukłucia, duży obrzęk, a także wysypkę alergiczna na całym ciele, stany zapalne skóry, zawroty głowy, nudności, gorączkę, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
Jakie są domowe sposoby na komary ?
Istnieje wiele skutecznych sposobów na odstraszanie komarów, są to sposoby zarówno naturalne, domowe, jak i chemiczne. Stosując kilka środków, można być pewnym, że liczba komarów wokół zmniejszy się co najmniej o połowę! Do zwalczania komarów z powodzeniem można wykorzystać domowe sposoby na komary. Na rynku dostępnych jest wiele olejków eterycznych, roślin, czy nawet artykułów spożywczych, które stanowią skuteczną ochronę przed komarami.
Co odstrasza komary? Z pewnością jest to ocet, który wydziela nieprzyjemny dla tych owadów zapach. Przed pójściem spać można spryskać okiennice mieszanką octu z wodą lub przemyć je szmatką. Bardzo dobrym sposobem jest zostawienie niewielkiej ilości octu na komary w spodeczku na parapecie, w pomieszczeniu, w którym się śpi.
Ocet nie jest mocno nieprzyjemnym produktem zapachowym, jednak gdy woń jego jest zbyt uciążliwa, świetnie sprawdzi się także olejek waniliowy na komary. Produkt ten bez problemu można zakupić w formie olejku eterycznego, który rozpylić można w pomieszczeniach lub skorzystać z niego pod postacią świecy na komary. Tuż przed pójściem spać należy zapalić świecę na około godzinę, należy jednak pamiętać także, by zgasić ją przed zaśnięciem! Naturalne sposoby na komary są przyjazne dla zdrowia ludzi i zwierząt, nie zawierają bowiem chemicznych substancji, które mogą uczulać lub być niebezpieczne dla dzieci.
Sposób na komary w ogrodzie
Mieszkając przy rzece, czy jeziorze lub też obok terenu zalesionego, można spodziewać się zwiększonej ilości komarów wokół. Owady te bywają szczególnie dokuczliwe po zmroku, gdy wszyscy domownicy idą spać. Natrętne brzęczenie wokół ucha bywa dekoncentrujące i sprawia, że sen staje się niespokojny lub zwyczajnie nie przychodzi. Wiele osób, budząc się co rano, narzeka na obecność komarów w pokoju. Warto wiedzieć, że z insektami tymi można walczyć już na zewnątrz! W jaki sposób? Wystarczy zasadzić w ogrodzie rośliny odstraszające komary!
Są to specyficzne byliny, które wydzielają charakterystyczny zapach, nieprzyjemny dla owadów. Z pewnością jedną z nich jest aksamitka, która specyficznie i bardzo nieprzyjemnie dla komarów pachnie. Stawiając na aksamitkę, można mieć pewność, że komary będą omijać ogród „szerokim łukiem”. Jakie są jeszcze inne skuteczne rośliny na komary? Na pewno lawenda. Decydując się na uprawę tych kwiatów, odstraszających komary, bardzo szybko można zauważyć zmniejszającą się liczbę tych owadów w domu. Lawenda nie tylko ładnie wygląda, ale i intensywnie pachnie!
Nie jest to jednak nieprzyjemna dla człowieka woń, jednak stanowi pułapkę na komary. Sposobów na walkę z komarami w ogrodzie jest kilka, można jeszcze z powodzeniem zdecydować się koper włoski, który na co dzień wykorzystuje się w kuchni czy kocimiętkę, pelargonię, bazylię, miętę, geranium, plektrantus (tzw. komarzyca), bodziszek cuchnący (anginka), rosiczka, kwiaty majeranku. Jedną z mocniejszych roślin odstraszających komary jest Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum L.), której wyciąg został uznany za bardziej skuteczną substancję niż deet, ale z różnych przyczyn nigdy nie został wprowadzony do masowej produkcji.
Wybór jest dosyć szeroki. Warto jednak pamiętać, by posadzić kwiaty i rośliny w strategicznych miejscach w ogrodzie, najlepiej niedaleko okien oraz balkonu. Nie należy zapominać także o tym, by nie „mieszać ze sobą” zbyt wielu zapachowych roślin, gdyż w połączeniu woń ta, może stać się nieprzyjemna także dla ludzi.
Sprawdzone środki na komary i czego nie lubią komary?
Niestety, komary są dokuczliwymi owadami, dlatego często bez odpowiednich repelentów się nie obejdzie, zwłaszcza w podróży. Wybierając się do krajów tropikalnych, odpowiednie środki na komary są koniecznością! Należy zabrać ze sobą produkty bogate w substancję DEET 30 % – 50 %, uważaną za jedną ze skuteczniejszych metod walki z różnorodnymi insektami.
DEET na komary sprawdzi się rewelacyjnie! Nie tylko skutecznie unieszkodliwi te owady, ale pozwoli w pełni cieszyć się z wycieczki w tropiki. Do ciekawych produktów, skutecznie działających na te owady, należy na pewno lampa na komary. Można zakupić różnorodne wersje tego produktu, od większych, po mniejsze, które na stałe można postawić w pomieszczeniach. Do tego rodzaju metod walki z owadami, zaliczyć można także lampkę wkładaną do kontaktu, która emituje olejki zapachowe, nieprzyjazne komarom.
Mugga dostępna jest w naszym sklepie – https://www.fishmaniak.pl/repelenty-na-owady-c-43.html
Podobnie bardzo dobrze działa także spirala na komary, ona jednak sprawdzi się w ogrodzie, podczas letnich imprez na świeżym powietrzu. Spiralę można zawiesić na niewielkich haczyku i podpalić końcówkę. Delikatna woń, uwalniająca się z produktu, będzie trzymać owady na dystans. Do ochrony przed komarami na zewnątrz, można przyrządzić własnej roboty spray. Do atomizera wystarczy nalać 100ml wody i dodać do niej około 30 kropli wybranego olejku eterycznego lub mieszanki olejków, np. 15 kropli olejku z trawy cytrynowej i 15 olejku lawendowego.
Na komary do kontaktu można użyć tzw. elektrofumigatora zarówno w wersji dla dzieci jak i dorosłych.Następnym skutecznym sposobem może być witamina B na komary, która jest niezwykle dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla dzieci. Jeżeli dzieci lubią zabawy w pobliżu lasów, czy wysokich traw, można im zakupić specjalną opaskę na komary, która emitując specyficzny zapach, odstraszać będzie wszelkie insekty, w tym także kleszcze. Opaskę dobrze jest założyć na ubranie, unikać wkładania na ciało, ponieważ na nadwrażliwej skórze może powodować alergię
źródło- mugga.pl
Polecam również – http://pawelfishmaniak.pl/lowienie-ryb-z-gruntu-pierwsze-kroki/