piątek, 24 maja, 2024
spot_img
Strona głównaŁowiskaBlessington Lake - Irlandia

Blessington Lake – Irlandia

Jezioro Blessington – Jezioro nie powstało w sposób naturalny. Oficjalna jego nazwa to Pollaphuca Reservoir. Zostało utworzone w latach 30-tych XX wieku w wyniku spiętrzenia zaporą wód rzeki Liffey w pobliżu miejscowości Ballymore Eustace. Napełnianie zbiornika trwało blisko 2 lata. Zatopionych zostało kilka wiosek, z których wysiedlono wcześniej mieszkańców. Nurkowie do dziś spotykają pod wodą kikuty drzew, resztki domostw, kamienne murki na zatopionych pastwiskach. Jezioro miało być w założeniu zbiornikiem wody pitnej i źródłem energii elektrycznej dla coraz szybciej rozrastającego się Dublina. Właścicielem jeziora jest irlandzki dostawca energii elektrycznej- ESB. Większość brzegów jeziora to grunty prywatne i nie ma do nich dostępu, jednak w kilku miejscach, głównie przy mostach znajdują się ogólnodostępne parkingi, miejsca na pikniki i plaże umożliwiająca spuszczenie łodzi do wody .

Ryby : szczupak , pstrąg , płoć , leszcz

 

Bardzo ważna rzecz w jeziorze niestety nie wolno się kąpać i pływać . Jest to zakaz podyktowany względami sanitarnymi (zbiornik wody pitnej) i bezpieczeństwa .

Pozwolenie na wędkowanie można wykupić w większości sklepów wędkarskich lub na stacji benzynowej w mieście  szczegóły na stronie www.esb.ie w zakładce fisheries/amenities.

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY