poniedziałek, 22 lipca, 2024
spot_img
Strona głównaPoradyBack leady - co to jest, jak i kiedy stosować

Back leady – co to jest, jak i kiedy stosować

Back leady – co to jest, jak i kiedy stosować? W dzisiejszym wpisie chciałbym Wam przybliżyć, kiedy i do czego używamy back leady. Dzięki klipsowi zamontowanemu na górze “ciężarka”, w które wkłada się żyłkę główną, oczywiście dopiero po zarzuceniu zestawu. Back lead służy do zatopienia żyłki, tak aby niemal od szczytówki wędki, aż do zestawu końcowego, biegła po dnie.

Kiedy stosować?

Kiedy w wodzie znajduje się dużo roślinności, wystającej z wody nie chcemy, aby nasza żyłka leżała na roślinnościach. W takim przypadku należy użyć back leadów, które spowodują, że nasza żyłka już nie będzie leżała na roślinności a wręcz przeciwnie będzie zatopiona pod wodą. Back leadów używamy także podczas silnych wiatrów co powodują pseudo brania poprzez poruszanie żyłką.

Back leady mogą mieć różną masę, jak również są różnej konstrukcji. Najprostsze i najczęściej spotykane mają przymocowany do ciężarka okrągły klips z przecięciem, w które wkłada się linkę.

Dodatkowo, do back lead’a zamocowana jest kilkumetrowa linka, którą mocuje się do statywu. W momencie podcięcia Captive Back Lead sam się otwiera i uwalnia żyłkę. W przypadku pozostałych back lead’ów, zostają one na żyłce cały czas podczas holu ryby.

Lubisz czytać wywiady? To zapraszam do działu Karpiowe Pogawędki

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY