Agrafka wędkarska – co to jest i do czego służy? Agrafka to na pierwszy rzut oka niepozorny, ale jakże pomocny gadżet. Trudno sobie wyobrazić bez niej np. łowienie na spinning.
Gdy więc kompletujemy swoje pudełko z akcesoriami, nie powinno w nim zabraknąć agrafek wędkarskich, i to w różnych wielkościach, oraz agrafek łączonych z krętlikami. Używają ich zarówno amatorzy, jak i zawodowcy, podczas zawodów klubowych czy na arenie krajowej. Sama budowa agrafki nie jest zbytnio skomplikowana, podobnie jak zadania, do których jest przeznaczona.
Agrafka często zwana jest w branży wędkarskiej zapinką. Dzięki jej zastosowaniu w prosty i szybki sposób możesz zmienić przynętę, np. w metodzie spinningowej, lub koszyczek zanętowy, łowiąc klasycznym feederem. Jeśli łowimy metodą gruntową, to także warto ją mieć w swoim pudełku, ponieważ w każdej chwili możemy dzięki niej zmienić ciężarek. Jest to praktyczny gadżet, bo dzięki jego zastosowaniu, chcąc zmienić jeden z elementów zestawu, nie musimy go całkowicie zdemontować.
Tym samym zyskujemy cenny czas, który możemy efektywniej wykorzystać. Wyobraź sobie sytuację, że chcąc łowić ryby na spinning, masz do dyspozycji kilkanaście różnych przynęt – od ripperów, twisterów, obrotówek i wahadłówek po woblery. Bez stosowania agrafki za każdym razem musiałbyś odcinać końcówkę zestawu i montować nową przynętę poprzez zastosowanie jednego z klasycznych węzłów. Byłoby to bardzo mozolne i w wielu przypadkach zapewne wędkarzowi nie starczyłoby cierpliwości na ciągłe zmiany.
Na tym przykładzie widać, jak ważną rolę odgrywa agrafka. Warto zwrócić uwagę, że na rynku są dostępne jej różne rodzaje, które różnią się głównie rozmiarem, dzięki czemu możesz dostosować agrafkę do swoich potrzeb. Przykładowo podczas łowienia ryb w morzu, gdzie stosuje się sprzęt o dużo większej mocy, również i agrafki muszą być solidniejsze. Z kolei w przypadku łowienia okoni praktyczniejsze będą mniejsze agrafki. Pozwolą na szybką zmianę przynęty i nie wpłyną negatywnie na ilość brań ostrożnych ryb.
Kupując agrafki, zwróć uwagę na jakość wykonania. Te gorszej jakości mają tendencję do rozginania się, co może utrudnić wędkowanie. Lepiej postawić na modele wykonane z lepszych jakościowo materiałów. Nie są to drogie akcesoria, a w paczkach znajduje się zazwyczaj kilka sztuk.
Agrafka z krętlikiem – dlaczego warto ją mieć?
W wędkowaniu różnymi metodami przydają się także krętliki wędkarskie. Spełniają one kilka funkcji, są m.in. łącznikiem między zestawem głównym a przyponem. Takie rozwiązanie jest często spotykane np. w metodzie Drop Shot, gdzie będziesz mógł połączyć plecionkę z przyponem wykonanym z fluorocarbonu. Równie często krętliki stosuje się w metodzie spławikowej, a nawet w technice Method Feeder, gdzie mogą zastąpić specjalne łączniki, jeśli takowymi w danej chwili nie dysponujesz.
Dzięki ich zastosowaniu będziesz miał pewność, że żyłka na zestawie nie będzie się zbytnio skręcać, co jest kłopotliwe zwłaszcza przy używaniu żyłek mocno wyciągniętych lub słabszej jakości.
Powszechnie stosowane w wędkarstwie są agrafki osadzone na krętliku. To akcesoria używane nie tylko w metodzie spinningowej, ale także gruntowej. Taki przedmiot dwa w jednym to również większa oszczędność dla Twojej kieszeni.
Rynek wędkarski oferuje jeszcze innego rodzaju agrafki. Coraz popularniejsze w ostatnich sezonach stały się agrafki z ciężarkiem spinningowym. Dzięki nim będziesz mógł uzbroić miękkie przynęty, łącząc je z haczykami typu offset. Są też idealne do tzw. dozbrojek czy systemów korkociągowych. Agrafka z ciężarkiem składa się ze specjalnego drutu, który został wtopiony w ołów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest zmiana przynęty.
Ciekawym pomysłem jest wybór agrafki typu Quick Lock. Stosując ją, będziesz mógł zmieniać w szybki sposób przynęty, bez konieczności odpinania i zapinania agrafki. Taka forma jest skuteczna szczególnie w łowieniu drapieżników, m.in. sandaczy. Innym typem często stosowanej agrafki jest tzw. model hawajski, praktyczny w wielu technikach łowienia ryb. Na rynku można spotkać jeszcze agrafki z krętlikiem do szybkiej wymiany z tzw. systemem „bait clip”. Nie wymagają one otwierania i zamykania zaczepu za każdym razem.
Jak widzisz, agrafka jest pożądana w każdym wędkarskim pudełku. Ze względu na atrakcyjną cenę, kompaktowość i wielorakość funkcji przyda Ci się podczas każdego wypadu nad wodę – bez względu na to, czy spinningujesz, łowisz karpie lub preferujesz metodę spławikową.
Zapraszam na mój kanał YouTube