poniedziałek, 25 listopada, 2024
spot_img
Strona głównaPoradyKALENDARZ BRAŃ

KALENDARZ BRAŃ

Kalendarz brań – czym jest?
Czym właściwie jest kalendarz brań ryb, albo inaczej kalendarz wędkarskich brań? W skrócie jest to narzędzie mówiące o aktywności ryb. Dzięki temu kalendarz brań pozwala nam z pewnym wyprzedzeniem zaplanować wędkarski wyjazd, czy krótki wypad.

Kiedy wybrać się na ryby?
Kiedy lepiej wybrać się na ryby? W czasie przypływu czy odpływu? Księżyc powinien być w nowiu czy w pełni? Każdy wędkarz ma swoją teorię w tym zakresie. Większość uznaje pozycję księżyca jako czynnik, który należy wziąć pod uwagę.

Wcześniej zostało stwierdzone, że zarówno fazy księżyca, jak i świt oraz zachód słońca to momenty o dużym znaczeniu dla wędkowania. Co ciekawe w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Nie trudno jest znaleźć kalendarz brań ryb w internecie lub w czasopiśmie wędkarskim, a przeważnie rzadko znajdujemy spójny i dokładny związek między takimi punktami odniesienia.

Jaki jest najlepszy dzień na łowienie ryb? Odpowiedź jest prosta: w grę wchodzi zbyt wiele czynników, aby móc wskazać konkretny dzień na połowy. Na przykład, jeśli temperatura wody jest zbyt niska, zwykle ryby są w stanie letargu. Nie możemy też cieszyć się dobrymi połowami, jeśli ciśnienie atmosferyczne widoczne na naszym barometrze spada. Chociaż bez wątpienia możemy stwierdzić, że mieliśmy udane połowy podczas gdy księżyc był w nowiu lub w czasie pełni, niekiedy możemy uważać, że w takie dni osiągnęliśmy najlepsze wyniki w życiu.

Kalendarz brań ryb Fishster określa solunarne pory każdego dnia dla terytorium Polski.

Pewnego dnia i bez wyraźnego wyjaśnienia, nasza wędka zaczyna od czasu do czasu drgać, podczas gdy ryby wszystkich gatunków żarliwie pożerają praktycznie wszystko, co im podajemy. Po pewnym czasie, tak samo jak się wszystko zaczęło, aktywność ryb całkowicie zniknęła, a wody wróciły do wcześniejszego spokoju. Są to okresy, których wszyscy doświadczyliśmy podczas naszych długich zasiadek wędkarskich, kiedy aktywność ryb nagle znacznie wzrastała. Nazywane są one okresami solunarnymi i stanowią podstawę teorii solunarnej.

Teoria solunarna i okresy solunarne


Teoria solunarna jest twierdzeniem, że ryby i inne zwierzęta poruszają się zgodnie z położeniem Księżyca w porównaniu do ich ciał.

Teoria solunarna została po raz pierwszy przedstawiona przez amerykańskiego badacza Johna Aldena Knighta w 1926 roku i została poparta systematycznymi analizami naukowców i biologów w kolejnych latach. Prawdopodobnie teoria była używana przez myśliwych i wędkarzy na długo przed jej opublikowaniem.

Opiera się ona na obserwacjach i przeprowadzonych badaniach, z których można wywnioskować, że działanie słońca i księżyca wpływa na aktywność wszystkich żywych istot w naturze. Pory dnia, w których żywe istoty wykazują większą aktywność, to tak zwane okresy solunarne.

Okresy solunarne pojawiają się 4 razy w ciągu jednego dnia księżycowego. Dzień księżycowy trwa około 24 godzin i 50 minut, więc zwykle w ciągu tego samego dnia (24 godzin) mają miejsce dwa okresy największej aktywności i dwa okresy mniejszej aktywności.

Okresy największej aktywności ryb
Trwają około 2 godzin, chociaż w niektórych przypadkach mogą przekraczać nawet 3 godziny. Rozpoczynają się w momencie tranzytu księżycowego (kiedy księżyc jest nad głową) oraz przeciwnego przejścia księżycowego (gdy księżyc znajduje się pod naszymi stopami). Zwykle są to okresy największej aktywności ryb w ciągu dnia. Najzagorzalsi zwolennicy tej teorii twierdzą, że podczas solunarnych okresów największej aktywności ryb można spotkać każdy gatunek ryb sportowych.

Okresy największej aktywności są oznaczone w naszym kalendarzu wyróżnionymi informacjami.

Okresy mniejszej aktywności ryb
Są to okresy pośrednie o krótszym czasie trwania (około 1 godziny), które pokrywają się z wschodem i zachodem księżyca. W tych okresach również następuje wzrost aktywności ryb w stosunku do pozostałych pór dnia.

Możemy również zaobserwować znaczny wzrost aktywności ryb, jeśli wschód lub zachód zachodzi w okresie solunarnym. W tych przypadkach należy spodziewać się większej aktywności ryb niż początkowo przewidywano.

Okresy solunarne to czas, kiedy mamy większą szansę na udane połowy, zaś opisane wyżej okresy największej aktywności ryb są najlepszym momentem na planowanie zasiadek na łowiskach.

Historia
W maju 1926 r. John Aldenn Knight połączył wszystkie wędkarskie tradycje razem z innymi czynnikami, mającymi wpływ na aktywność ryb, np. słońce i księżyc aby stworzyć teorię na temat wzorów aktywności zwierząt. Nazwa Solunar wzięła się od słów Sol – Słońce i Lunar – Księżyc. Knight opracował listę czynników, które kontrolują lub wpływają na codzienne zachowanie ryb słodkowodnych i morskich. Zostały przez niego wyróżnione 33 różne czynniki, mające wpływ na badany temat.

Zachowano trzy główne czynniki – słońce, księżyc i pływy. W przypadku połowów w słonej wodzie pływy od dawna znane są jako czynnik kontrolujący zachowanie ryb. Prowadząc kolejne badania Knight odkrył, że czynnikiem determinującym aktywność zwierząt może być zależność między pozycjami Księżyca i Słońca względem siebie, a nie tylko pływami. Oprócz czasu wschodu i zachodu księżyca, jego badania wykazały, że między dwoma głównymi okresami występowały również pośrednie pory dnia. Na tej podstawie stwierdził, że występują okresy największej aktywności (księżyc w górę – księżyc w dół) i okresy mniejszej aktywności ryb. Knight opublikował pierwszą teorię Solunarną w 1936 roku.

Okresy solunarne były wykorzystane przez rybaków i myśliwych, aby określić najlepsze dni i pory dnia na łowienie ryb i polowania. Znajomość czasu przypływów, wschodów i zachodów słońca pomaga rybakom przewidzieć, kiedy ryby będą brały. W przypadku myśliwych pływy nie mają znaczenia. Łowcy wykorzystują wyłącznie pozycje słońca i księżyca, aby określić, kiedy zwierzyna prawdopodobnie będzie najbardziej aktywna. W teorii wszystkie żywe istoty są bardziej aktywne w okresach solunarnych niż w innych porach dnia. Korzystając z tych okresów, wędkarz i myśliwy mogą stwierdzić, kiedy księżyc znajduje się bezpośrednio pod stopami lub nad głową.

Największa aktywność występuje, gdy księżyc jest w pełni lub nowiu, a najsłabsza, gdy jest ćwierć księżyca lub trzy czwarte księżyca. Dzieje się tak, ponieważ połączona siła wzajemnego przyciągania Księżyca i Słońca jest najsilniejsza, gdy oba znajdują się bezpośrednio nad naszymi głowami lub bezpośrednio pod nimi. Obecnie mamy dostęp do lepszych danych księżycowych ze względu na nowoczesne technologię, a także dzięki powszechnemu dostępowi do systemu GPS. Nowe technologie pozwoliły przy pomocy teorii solunarnej określać czasy polowań i połowów z większą precyzją. W naszym kalendarzu brań ryb Fishster przedstawiamy najdokładniejsze dane, jakie mogliśmy obliczyć.

Stosunek między pływami (przypływy i odpływy) a okresami solunarnymi
Fishster – Kalendarz brań
Wielu wędkarzy uważa, że ryby najczęściej “biorą” podczas pierwszych dwóch godzin przypływu oraz podczas ostatnich dwóch godzin odpływu.

Wszyscy, którzy planują wyprawy wędkarskie wyłącznie w oparciu o stan przypływów, nie wykorzystują jednego z najbardziej przydatnych narzędzi dostępnych dla wędkarzy sportowych – okresów solunarnych.

Pływy nie są czynnikiem decydującym o aktywności ryb, ale mają raczej działanie katalizujące, ponieważ fala kontroluje głębokość wody przede wszystkim w miejscach, w których ryby poszukują pożywienia. W przypadku, gdy łowimy w pobliżu ujść rzek i kanałów, przypływ oddziałuje w większym stopniu, ponieważ odpowiada za kontrolowanie przepływu ryb.

Zarówno przypływy, jak i okresy solunarne są wywoływane przez wzajemne przyciąganie słońca i księżyca. Podczas kolejnych dni można zaobserwować ogromne różnice na początku okresów solunarnych w odniesieniu do przypływu i odpływu.

Dlatego nie możemy wyznaczyć czasu największej aktywności ryb (okresy solunarne), bazując wyłącznie na tablicy pływów. Planując naszą wyprawę na ryby powinniśmy skorzystać z obu dostępnych metod – okresy pływów i teorii solunarnej.

W kalendarzu brań niezwykle istotnym elementem jest lokalizacja, jednak po wygenerowaniu danych dla terytorium Polski postanowiliśmy wykorzystać uśrednioną lokalizację, ponieważ wyniki były zbyt podobne. Czas występowania okresów największej oraz mniejszej aktywności ryb dla różnych lokalizacji w Polsce różni się nie więcej niż 9 minut w porównaniu do podanego przez nas czasu, zatem dzienny wynik między lokalizacjami tylko nieznacznie się zmienia.

Nic nie udało mi się złowić, okresy aktywności ryb się nie sprawdzają
Istnieją jeszcze dwa drugorzędne czynniki, które również mają wpływ na sukces zasiadki wędkarskiej.

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest pogoda. Odgrywa ona ważną rolę we wszystkich zachowaniach zwierząt. Nasze doświadczenie pokazuje, że znacząca zmiana ciśnienia barometrycznego w ciągu 12-24 godzin przed zaplanowanym połowem może znacznie zmienić jego rezultaty. Więc jeśli zimny front przygotowuje się do przejścia lub właśnie przeszedł przez obszar, na którym znajduje się łowisko, konieczna jest weryfikacja swoich oczekiwań, ponieważ ryby zejdą głęboko, a zwierzęta będą mniej aktywne. Nie można się zniechęcać, trzeba tylko poczekać aż będą bardziej sprzyjające warunki.

Drugi czynnik to lokalizacja. Samo umieszczenie wędki w wodzie o 5:32 czasu solunarnego i oczekiwanie, że ryba złapie się na haczyk, nie przyniesie żadnych efektów. Nadal musimy być tam, gdzie wiadomo, że ryby regularnie się karmią. To, co możemy powiedzieć, to kiedy najprawdopodobniej tam będą, ale nadal musisz być dobrze zorientowany, gdzie znajduje się odpowiednie miejsce.

Wnioski dotyczące zastosowania kalendarza brań ryb Fishster
Przed przystąpieniem do prac nad kalendarzem brań Fishster przeanalizowaliśmy dostępne obecnie materiały i przeprowadziliśmy wiele rozmów z wędkarzami, aby poznać ich opinię o kalendarzach połowów. Zdania były podzielone w związku ze słusznym powodem – w obecnie dostępnych kalendarzach nie umieszczono żadnej metody ani wiedzy naukowej uzasadniającej przedstawiane informacje. W niektórych kalendarzach występował nawet podział według rodzajów ryb. Chcieliśmy udostępnić wędkarzom kalendarz oparty na teorii solunarnej, aby udowodnić, że istnieje sposób na uzyskanie lepszych wyników połowów.

Nie powinniśmy ignorować prognoz solunarnych i odsuwać ich na bok mimo, że nie stanowią one 100% gwarancji udanych połowów, zapewniają wiarygodną prognozę najlepszych godzin na połów każdego dnia.

Jak wiadomo wędkarstwo jest doskonałą okazją do odpoczynku, chwili spokoju, spędzenia czasu z bliskimi więc nie zawsze możemy pozwolić sobie by wybrać się na łowisko w czasię głównych okresów solunarnych. Każdy wędkarz łowi, kiedy tylko ma wolną chwile i tak właśnie powinno być. Dlatego kalendarz brań ryb to tylko narzędzie, do którego warto zaglądać przed krótkim wyjazdem, lub dłuższą zasiadką na rybach.

Jednak gdy będziemy na łowisku, postaramy się rozłożyć nasze wędki oraz przygotować przynętę i zanęty na początek jednego z okresów solunarnych, aby sprawdzić teorię solunarną w praktyce.

źródło – Fishster

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY