czwartek, 24 października, 2024
spot_img
Strona głównaPoradyŁowiska komercyjne – gdzie je znaleźć i jak łowić?

Łowiska komercyjne – gdzie je znaleźć i jak łowić?

Łowiska komercyjne gdzie je znaleźć i jak łowić? – czy warto na nich łowić? Podejście wędkarzy do łowisk komercyjnych jest różne. Wędkarze „starszej daty”, nauczeni łowić ryby w rzekach i miejscach, gdzie trudno się dostać, ceniący sobie ciszę i spokój, nie są ich zwolennikami.

Jednak jest również grupa osób, która preferuje takie łowienie. To głównie wędkarze, którzy nie mają możliwości dłuższych pobytów nad wodą, a czas, jakim dysponują na jedną sesję wędkarską, wynosi ledwie kilka godzin. Stąd też ich wybór pada na łowiska prywatne, ponieważ w ten sposób mają większą szansę na kontakt z rybą i poczucie emocji wędkarskich. Ale jeśli myślisz, że na komercji wystarczy zarzucić wędkę, a ryba od razu chwyci przynętę, to nic bardziej mylnego!

Bywają sytuacje, że wędkarzom naprawdę trudno przestawić się z łowienia na komercji na wędkowanie na wodach PZW i odwrotnie – nie zawsze ten, który łowi sprawnie na wodach PZW, będzie w stanie odnaleźć się na łowisku prywatnym. Pamiętaj, że każda woda i łowisko rządzą się swoimi prawami, a ryby, które w nich pływają, mają swoje upodobania. Bez dwóch zdań komercja jest najlepszym miejscem do nauki łowienia ryb i połknięcia wędkarskiego bakcyla. Jeśli w pierwszym wypadzie wędkarskim złowisz dziesięciokilogramowego karpia, to czy nie będziesz miał ochoty jechać ponownie? Emocje są gwarantowane!

Wędkowanie na komercji – od czego zacząć?


Do każdego wędkarskiego wypadu trzeba się odpowiednio przygotować. Podobnie jest w przypadku łowisk komercyjnych. Zacznij od znalezienia łowiska w swojej okolicy. W obecnych czasach, w dobie rozwiniętej technologii, nie jest to skomplikowane. Wystarczy, że skorzystasz z internetu i jednej z gotowych baz łowisk. Wstępnie zapoznasz się tam z informacjami o powierzchni łowiska i średniej głębokości. Dowiesz się też, jakie gatunki ryb w nich pływają, a także o opłatach, jakie należy wnieść za wędkowanie. Pamiętaj, aby dokładnie prześledzić regulamin łowiska. Przekonasz się, na ile wędek można łowić, czy wolno stosować haczyki z zadziorami, czy może konieczne jest założenie haków bezzadziorowych.

W regulaminie na pewno będzie uwzględniona informacja o tym, czy dana woda jest łowiskiem „no kill”, czy może dozwolone będzie zabieranie poszczególnych gatunków ryb o określonej długości. Dokładne zebranie informacji o łowisku sprawi, że w czasie Twojego pobytu nie narazisz się na konsekwencje złamania regulaminu, a te mogą być różne – od kar finansowych po usunięcie z łowiska. Częstym wymogiem jest posiadanie przez wędkarza podbieraka o odpowiedniej rozpiętości ramion, płynu do dezynfekcji ran czy maty, na którą należy położyć złowioną rybę.

Wszystko to ma sprawić, że ryby w łowisku będą w jak najlepszej kondycji, dzięki czemu wędkarz będzie zadowolony z udanych holów. Szukając w swojej okolicy ciekawej wędkarskiej wody, postaw na łowiska komercyjne z noclegiem i domkami. Dzięki temu będziesz mógł zaplanować również dłuższy wyjazd, na który zabierzesz swoich bliskich i wspólnie spędzicie np. weekend. Stawy komercyjne bardzo często obfitują w przeróżne gatunki ryb: od karpi, amurów, karasi, linów i leszczy po drapieżniki, takie jak sumy, sandacze, szczupaki czy okonie. Jak widzisz, każdy, nawet najbardziej wymagający, wędkarz znajdzie coś dla siebie.


Sprzęt i taktyka na łowisko komercyjne


Sprzęt wędkarski na łowiskach komercyjnych zasadniczo nie będzie różnił się od tego, który stosujesz na wodach PZW. W regulaminie mogą znaleźć się niekiedy wymogi np. o minimalnej średnicy żyłki czy zakazie stosowania plecionki jako linki głównej. Możesz łowić różnymi technikami – od metody spławikowej i gruntowej po spinning.

mirror carp on the background of the fishing net and float

Bardzo często na komercji wielu łowi techniką Method Feeder, która przywędrowała do z nas z Anglii i jest z powodzeniem wykorzystywana na tamtejszych wodach klubowych.

To, na jaką metodę się zdecydujesz, zależy od Ciebie. Ważna podczas łowienia na komercji jest taktyka łowienia. Tutaj możesz wykazać się kreatywnością. Ryby na tego typu wodach mają swoje przyzwyczajenia, ale bardzo często lubią być zaskakiwanie czymś nowym.

Mając pewność, że ryba jest w łowisku, możesz kombinować z przynętami, zanętami, a nawet poszczególnymi elementami zestawu, takimi jak np. długość przyponu czy sposób prezentacji przynęty. W Method Feeder kluczowe znaczenie może mieć dystans, na jakim łowisz.

Warto więc na początku np. umieścić zestawy na dwóch różnych odległościach i sprawdzić, gdzie ryba lepiej żeruje. Pamiętaj, że wędkarstwo często będzie od Ciebie wymagać reagowania na sytuację, jaka aktualnie panuje nad wodą.
Łowisko komercyjne to nie tylko doskonałe miejsce do nauki łowienia ryb, ale i spędzania wolnego czasu przez bardziej zaawansowanych wędkarzy. Sprawdź już dzisiaj, gdzie w Twojej okolicy jest ciekawa woda i wybierz się tam w wolnej chwili, aby cieszyć się wędkarskimi emocjami.

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

1 KOMENTARZ

POPULARNE WPISY