Łowienie na grunt – jaki sprzęt będzie Ci potrzebny?
Łowienie na grunt jest często nazywane metodą gruntową lub wędkarstwem gruntowym. Jeśli więc spotkasz się z którymś z tych haseł, możesz być pewny, że chodzi o ten sam sposób łowienia. Technik wędkarskich jest wiele, ale bez wątpienia jedną z najstarszych jest właśnie metoda gruntowa. Stosowali ją już nasi pradziadkowie.
Oczywiście różniła się ona nieco od obecnej, przede wszystkim jeśli chodzi o stosowany sprzęt. Jeszcze 40 czy 50 lat temu nie było możliwości wyboru sprzętu wędkarskiego w sklepie na taką skalę, jak dzisiaj. Jednak idea łowienia na grunt pozostała niezmieniona. W tej technice wędkarskiej będziesz łowił zestawem, na który składa się: wędzisko, kołowrotek, żyłka, ciężarek i przypon zakończony haczykiem.
Oczywiście jest to podstawowy zestaw do metody gruntowej, ale dopuszczalne są jego różne kombinacje. Ideą łowienia na grunt jest utrzymanie na dnie ciężarka i przyponu z haczykiem i przynętą. Nie ma znaczenia w tym przypadku, na jakim łowisku wędkujemy – czy będzie to rzeka czy jezioro.
Tym, co odróżnia łowienie na grunt od np. metody spławikowej, jest brak spławika w zestawie, którego zadaniem jest utrzymywanie się na powierzchni wody i zasygnalizowanie brania. W łowieniu na grunt Twoja wędka będzie spoczywać nieruchomo na specjalnej podpórce. Jeśli łowisz w jeziorze lub innej wodzie stojącej, wówczas musisz ją umieścić równolegle do powierzchni wody.
O braniu będzie Cię informował specjalny sygnalizator, który montuje się na żyłce, zazwyczaj między dwiema przelotkami znajdującymi się najbliżej kołowrotka. Może mieć on różny kształt, a w świecie wędkarskim często jest nazywany swingerem. Jeśli ryba chwyci przynętę, sygnalizator będzie podskakiwał, unosił się ku górze lub opadał na dół. Dodatkowo wraz ze swingerem do podpórki możesz zamontować specjalny sygnalizator dźwiękowy, który także będzie informował o braniu.
Jeśli łowisz w rzece, zazwyczaj ze względu na większy uciąg wody, będziesz zmuszony ustawić wędkę pionowo. Zastanawiasz się, w jaki sposób będziesz informowany o braniu? Zasygnalizuje Ci je szczytówka wędziska, która będzie wyginać się ku wodzie. Wiesz już zatem, jak łowić ryby z gruntu, np. na Wiśle.
Warto dodać, że łowiąc ryby z gruntu, czyli uprawiając wędkarstwo gruntowe, możemy zdecydować się też na jedną z jego kilku odmian. Najpopularniejsze z nich to metoda karpiowa i wędkarstwo feederowe, w tym technika Method Feeder. Choć idea łowienia w tych technikach jest bardzo zbliżona, to jednak sprzęt, jakiego będziesz używał, zdecydowanie się różni. To jednak temat na osobny artykuł.
Jaką wędkę i kołowrotek wybrać do łowienia z gruntu?
Jeśli chcesz łowić na grunt, będziesz potrzebował odpowiedniego sprzętu. Po pierwsze – wędziska. Przy wyborze odpowiedniego kija zwróć uwagę na kilka parametrów, takich jak: długość, ciężar wyrzutu, akcja, waga czy długość transportowa.
Przy łowieniu z gruntu stosuje się przeważnie wędki o długości od 3,5 do 5 metrów. Co prawda na rynku są dostępne jeszcze dłuższe modele, nawet kilkunastometrowe, ale używa się ich w innych technikach wędkarskich.
Istotnym parametrem jest ciężar wyrzutu. Oznacza się go w gramach i stanowi on informację o tym, jak duże obciążenie możemy stosować w konkretnym modelu wędziska. Przykładowo, jeśli ciężar wyrzutu wynosi 20–80 gramów, to w tym przedziale powinno mieścić się obciążenie, jakie zostanie zamontowane na wędce: nie mniejsze niż 20 gramów i nie większe niż 80.
Możesz wybrać wędkę o różnej akcji. Ten parametr wskazuje, w jaki sposób kij będzie zachowywać się zarówno w momencie zarzucenia zestawu do wody, jak i holu ryby. Najczęściej wybieranymi modelami są wędziska o akcji parabolicznej, sztywnej lub półparabolicznej.
Jeśli już wiesz, jaką wędkę wybrać, to warto dobrać do niej kołowrotek. Dobry kołowrotek do łowienia na grunt powinien być odpowiedniej wielkości, najczęściej w rozmiarze między 4000 a 6000. Musi też umożliwiać, dzięki pojemnej szpuli, nawinięcie stosownego zapasu żyłki. Zwróć uwagę na jego pracę – czy jest płynna, a także na hamulec – czy działa bez zarzutu.
Taktyka łowienia na grunt – co musisz wiedzieć?
Metoda gruntowa daje wiele możliwości. Możesz np. łowić na żywca z gruntu. W tej taktyce przynętą będzie mniejsza rybka, którą zapina się na haczyk. Najczęściej Twoją zdobyczą będzie sandacz, szczupak, okoń lub sum. Gdy łowisz na grunt sumy, wówczas po wyborze odpowiednio mocnego zestawu musisz zdecydować o przynęcie.
Najlepiej sprawdzą się: wątróbka drobiowa, rosówki, czerwone robaki, a nawet pellet o smakach mięsnych. Jeśli chcesz złowić karpia z gruntu, to w Twoim pudełku z przynętami nie powinno zabraknąć kukurydzy konserwowej, pelletów czy kulek proteinowych. Cały proces łowienia na grunt rozpoczyna się od zarzucenia zestawu do wody.
Możesz to robić techniką rzucania znad głowy lub rzutem bocznym. Po zarzuceniu zestawu, wędkę umieszczasz na podpórkach i likwidujesz luźną żyłkę, która może pojawić się między szczytówką a elementem zestawu, który jest w wodzie. W momencie brania zacinasz, podrywając wędkę. Następnie holujesz rybę do podbieraka.
Łowienie na grunt jest jedną z technik wędkarskich, którą musisz wypróbować. Być może na początku będziesz miał nieco problemów z zarzucaniem zestawu, ale pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Wykorzystaj więc wolny dzień, ładną pogodę, skompletuj swój sprzęt i wyrusz nad wodę w poszukiwaniu wędkarskich emocji.
Pozdrawiam Paweł
zapraszam do przeczytania również pomocnego artykułu – http://pawelfishmaniak.pl/piecyk-do-namiotu/
Super
[…] Łowienie z gruntu – warto zobaczyć. […]