poniedziałek, 25 listopada, 2024
spot_img
Strona głównaPoradyOpis oraz oznaczenie wędzisk

Opis oraz oznaczenie wędzisk

  • Wędziska ze względu na akcję (pracę) wędziska możemy podzielić na:
  • Wędziska o akcji Semiparabolicznej – uginające się na 1/2 długości
  • Wędziska o akcji Szczytowej – uginające się na 1/3 swojej długości
    Wędziska o akcji Parabolicznej – uginające się na całej długości

Charakterystyka akcji wędzisk:

Akcja szczytowa – daleko i precyzyjnie umieszcza zestaw, ale są wędkami, które nie dają dużo przyjemności w czasie holowania ryby. Można nią szybko zaciąć rybę, ale wymaga dużego doświadczenia w czasie holowania ryby i nie jest polecana nowicjuszom.


Parabolik – nie pozwala na zbyt dalekie wyrzuty zestawu, ale mamy dużą przyjemność w czasie holowania ryby. Wolniejsza w zacinaniu ryby, ale jej praca wybacza błędy podczas holu ryby dlatego polecana jest nowicjuszom.


Progresywna – jest to połączenie parabolika z akcją szczytową. I to jest ideał wędki, bo w czasie rzutu zachowuje się jak akcja szczytowa, a w czasie holu pracuje jak wędka paraboliczna. Podczas jej wykorzystania potrzebny refleks do zacięcia ryby, ale podczas jej holowania trudno jest ją zgubić, bo praca samego wędziska ułatwia hol.

Oznaczenia krzywej ugięcia:
Napisy na wędkach LB, LBS (zwane libres czy też potocznie przez karpiarzy „lapsy”) oznaczają, wagę w funtach angielskich, czyli 1lbs to jest 1 funt angielski, który wynosi 0,453 kg. Chcąc dobrać wagę wyrzutu, czy wytrzymałość żyłki, powinniśmy wiedzieć jak korzystać z tej informacji i co ona oznacza.

zdjęcie z internetu.


NAJWAŻNIEJSZE-NIE OZNACZA TO CIĘŻARU JAKI MOŻEMY ZAWIESIĆ NA WĘDZISKU!!!

Jest to krzywa ugięcia czyli ciężar pod wpływem jakiego szczytówka wędziska tworzy kąt prosty z dolnikiem. Czyli jeżeli na wędce napisane jest 3lbs to nie można powiesić na niej takiego ciężaru do wyrzutu, bo ciężar wyszedł by nam: 3 x 0.453 kg = 1.359 kg.

Na stronach sklepów internetowych zajmujących się sprzedażą wędzisk można znaleźć informacje już przeliczone uśrednione, które pozwoliłem sobie poniżej zacytować Zastrzegam, że są to dane orientacyjne:
2lb, (lub 2 lbs) – 30 – 70 gram wyrzutu.
2 i 1/4 lbs – 35 – 75 gram wyrzutu
2 i 1/2 lbs – 20 – 85gram wyrzutu
2 i 3/4 lbs – 50 – 100gram wyrzutu
3lbs – 60 – 110gram wyrzutu
3 i 1/2 lbs – 70 – 125gram wyrzutu
4lbs – 80 – 140gram wyrzutu

Ale gdyby ktoś chciał sam sobie obliczyć ciężar wyrzutu to powinien to zrobić w/g wzoru :
cw = X x 453/16
gdzie: cw – ciężar wyrzutu, X – napis na wędce (np. 3lb), 453 – to jest jeden funt, czyli 453 gramy, 16 – jest to liczba stała

Teraz wykonujemy działanie i 3 x 453 = 1359. Tą sumę dzielimy przez 16 1359 : 16 = 84.9375. W naszym przypadku wystarczą nam dwie pierwsze liczby i ciężar wyrzutu wyszedł nam 85 gr.

Dzięki tym danym po pierwsze możemy skonstruować taki zestaw którego ciężar będzie optymalny i pozwoli nam wykorzystać walory rzutowe naszego wędziska. Ponadto dzięki temu możemy dobrać wytrzymałość żyłki co dalej idzie i dobór kołowrotka. Znając krzywą ugięcia naszej wędki mnożymy jej wartość przez 4,5 lub 6 co da nam wytrzymałość właściwej żyłki. Podczas polowania na okazy powinniśmy pomnożyć przez 6.

Tak więc np. 3 funty /1,35 kg./ pomnożone przez 6 da nam ok 8 kg/wytrzymałość żyłki/ co odpowiada żyłce grubości ok. 0,26-0,30(żyłki są coraz lepsze i mocniejsze). Moc żyłki jest wielokrotnie większa niż wytrzymałość wędziska więc gdybyśmy w takim przypadku zbyt mocno dokręcili hamulec kołowrotka to pierwszy padnie kij a nie żyłka dlatego bardzo ważne jest precyzyjne jego ustawienie. Żyłka musi wysnuwać się z kołowrotka pod wpływem siły mniejszej niż wytrzymałość wędziska ale siła ta nie może być większa niż moc samej żyłki biorąc oczywiście pod uwagę słabsze węzły, które obniżają moc żyłki.

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY