📌Zasady bezpieczeństwa przy wędkarstwie podlodowym – bardzo ważny aspekt którego nie można pominąć to jest bezpieczeństwo na lodzie. Jak dobrze wiemy z różnych źródeł informacyjnych bardzo często dochodzi do sytuacji że czytam lub słyszymy w radiu że lód załamał się pod wędkarzem!
❄Przed wejściem na lód
Jak przygotować się do wędkarstwa podlodowego. W mojej ocenia warto wyjeżdżając na ryby mieć kompana. Bardzo ważną sprawą jest nasz ubiór, bo od niego będzie zależało jak długo wytrzymamy na lodzie i co najważniejsze w sytuacji kiedy lód się załamie on daje nam szansę na przeżycie. Przydać się mogą również kolce oraz lina. Przy łowieniu blisko brzegu przywiązać można ją do rosnącego nieopodal drzewa lub nawet do łowiącego w pobliżu partnera. Pamiętajmy aby mieć też ubrania na zmianę.
❄Bezpieczna grubość lodu
Zasady bezpieczeństwa przy wędkarstwie podlodowym mówią również o grubości warstwy lodu, którą uważa się za bezpieczną. Lód będzie wystarczająco gruby, kiedy jego warstwa ma co najmniej siedem centymetrów. W przypadku, kiedy ma on powyżej 10 cm w jednym miejscu stać na nim mogą dwie osoby. Zauważmy jednak, że podane wartości dotyczą tak zwanego lodu „czarnego”. Lód „szary„ może być nawet dwukrotnie słabszy. Pamiętajmy również, że lód nie ma identycznej grubości na całym zbiorniku, a jego wytrzymałość zależna jest od warunków, w jakich ten zamarzał. Zalicza się do nich wiatr, opady śniegu czy rozmarzanie.
Trafiają się oparzeliska i miejsca, gdzie z wody wydobywają się gazy – tu zawsze lód jest osłabiony. Nowy tzw. czarny lód ma strukturę jednolitą i wytrzymałą stary lód się krystalizuje lub jest zmieszany ze śniegiem o niejednolitej strukturze i pomimo dużej grubości może nie mieć już wytrzymałości. O tym wszystkim musimy pamiętać.
Najważniejsze, że na lód nie wychodzimy samotnie – zawsze wyprawy powinny się odbywać w grupach lub co najmniej z kolegą.
✅Tabela dotyczy tzw. lodu czystego
- Przykładowa wytrzymałość lodu o różnej grubości
- Grubość lodu Opis
- 3-5cm można się po nim czołgać, jednak jak się załamie, nie będziemy w stanie na niego wyjść ponownie – aby się wydostać należy skruszyć lód, aż do brzegu, wymaga to dużo czasu i energii.
- 6-7cm utrzymuje pojedynczego człowieka, chodzenie nie jest bezpieczne, nurkowanie również – jeżeli nurkujemy w takich warunkach, to na lód wchodzimy tylko w skafandrze suchym (z zasuniętym zamek) lub mokrym.
- 9-10cm utrzymuje dwóch ludzi stojących w jednym miejscu, jednak ugina się pod ich ciężarem, Przy większej grupie może się załamać.
- 15cm minimalna grubość lodu, na którym można bezpiecznie nurkować, lód dalej w okolicy przerębli może się uginać, w jednym miejscu nie powinno stać więcej jak cztery osoby.
- 20cm grubość lodu bardzo bezpieczna, nawet grupa 10 osobowa może spokojnie działać.
❄Jak zachować się przy zerwanym lodzie?
Pierwszą ważną sprawą przy wędkowaniu na lodzie to są zasady bezpieczeństwa i przede wszystkim odpowiedzialność bo tutaj nie ma czasu ani miejsca na pomyłki. Niestety zdarza się, że nie zachowujemy się tak, jak powinniśmy i trafiamy do lodowatej wody. Jak zachować się w takiej sytuacji, aby zwiększyć swoje szanse? Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę, tak wiem łatwo się piszę, a inaczej reaguje w sytuacji zagrożenia. W takiej sytuacji idealne będą „kolce” dzięki którym łatwiej nam będzie się utrzymać, a nawet wydostać się na zewnątrz!!
Należy spróbować chwycić się brzegu lodu i wołać przy tym o pomoc. Jeżeli uda nam się wciągnąć na lód nie można na nim stawać. O wiele bezpieczniej jest się po nim czołgać. W przypadku, kiedy nie uda się nam wydostać na lód, warto zdjąć kurtkę, kiedy ta namoknie i stanie się dodatkowym balastem. Z kolei po wyjściu z wody trzeba jak najszybciej zdjąć mokre ubranie. Wskazany jest też ruch, który pomoże rozgrzać ciało.
Mam nadzieje, że tych kilka zasad na temat wchodzenia na lód przyda się komuś i uchroni to od jakiegoś nieszczęścia.
podziękowania dla Satiego za zdjęcia 📸
Warto przeczytać ➡ Jak przygotować orzech tygrysi
Zapraszam do grupy Mazowieckie Wędkarstwo