poniedziałek, 25 listopada, 2024
spot_img
Strona głównaPoradyKarpiowa komercja - gdzie jechać?

Karpiowa komercja – gdzie jechać?

Karpiowa komercja – gdzie jechać? Wędkarstwo karpiowe ma w Polsce wielu zwolenników. Metoda karpiowa jest jedną z najchętniej uprawianych technik wędkarskich. Z tego powodu nie brakuje specjalnych łowisk, na których będziesz miał szansę złowić karpie powyżej 20 kg. Gdzie ich szukać?

Łowiska karpiowe – o czym pamiętać, jadąc na ryby?

Jeśli preferujesz metodę karpiową, lubisz kilkudniowe zasiadki lub preferujesz szybkie jednodniowe sesje nad wodą, to wybór karpiowych łowisk komercyjnych będzie bardzo dobrym pomysłem. W Polsce takich miejsc jest wiele i z każdym rokiem ich przybywa. Sprawdzając w internecie bazę łowisk, znajdziesz odpowiedź, czy w Twojej okolicy znajduje się takie łowisko. Co więcej, dzięki obecnym rozwiązaniom możesz nawet zarezerwować termin wędkowania i opłacić zezwolenie.

Aby łowić na komercyjnych łowiskach karpiowych, nie musisz być członkiem PZW i posiadać karty wędkarskiej. Trzeba jednak wiedzieć, że w karpiarstwie panuje zasada „Catch & Release”, czyli „złów i wypuść”. Zanim wybierzesz się na wcześniej upatrzoną wodę, pamiętaj o zapoznaniu się z regulaminem.

Na każdym łowisku jest on inny i tylko dokładne przeanalizowanie przepisów pozwoli Ci spędzić przyjemnie czas nad wodą, bez ryzyka narażenia się na nieprzyjemności. Regulaminy łowisk określają chociażby na ile wędek możesz łowić. Zazwyczaj dopuszczalne będzie łowienie na 2 lub 3 zestawy. Ponadto przepisy panujące na łowisku precyzują, jakie przynęty wolno używać, w jakich strefach można wędkować, kto może przebywać na stanowisku w czasie sesji wędkarskiej, a także sposób obchodzenia się ze złowioną rybą. Nie zapomnij o zabraniu ze sobą podbieraka o odpowiedniej rozpiętości ramion, maty karpiowej lub kołyski. Na wielu łowiskach do sesji zdjęciowej dozwolone może być przetrzymywanie złowionych w nocy ryb w specjalnych workach karpiowych. Regulamin często będzie określał przepisy porządkowe, jak np. zakaz kąpieli, zakaz rozpalania ognisk poza specjalnymi strefami czy zakaz wjazdu samochodem poza wyznaczony obszar.

Najlepsze łowiska karpiowe w Polsce – gdzie warto łowić?

Jeśli szukasz w Polsce łowiska karpiowego z prawdziwego zdarzenia, gdzie emocji związanych z holami karpi i amurów nie zabraknie, to jednym z ciekawszych wyborów będzie łowisko Gosławice, znajdujące się niedaleko Konina. To nie tylko znane w Wielkopolsce, ale i w całym kraju łowisko, cieszące się nieustającą popularnością. Zostało stworzone na dzikim stawie. Jego całkowita powierzchnia wynosi 38 ha, a głębokość jest zróżnicowana. W najpłytszych miejscach jest około 70 cm wody, natomiast w najgłębszym miejscu około 3,5 m. Taka rozbieżność pod względem głębokości da Ci wiele możliwości szukania ryby i położenia zestawu we wcześniej upatrzonym miejscu. Jeśli lubisz spokój nad wodą i szukasz odizolowania od większych aglomeracji, to Gosławice okażą się trafnym wyborem. Łowisko jest porośnięte trzciną, a od części północno-wschodniej rozciągają się lasy i mokradła, które są domem dla dzikich zwierząt.

Dno jest dość mocno porośnięte, dlatego też warto szukać miejsc słabiej pokrytych roślinnością i z mniejszą ilością mułu. Znajdując takowe, zwiększasz swoje szanse na brania. Na łowisku zostało wyodrębnionych 20 specjalnych stanowisk, które mogą być zajmowane przez dwóch wędkarzy w jednym czasie. Co więcej, dla zwiększenia komfortu zostały przygotowane drewniane pomosty, a przy każdym ze stanowisk znajduje się łódka, gotowa do użytku. Ponadto do dyspozycji wędkarzy jest zaplecze sanitarne wraz z łazienką. Jeśli planujesz swój pobyt na łowisku karpiowym Gosławice, to dobrze, abyś wcześniej zrobił rezerwację, najlepiej z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Zanim przystąpisz do wędkowania, zapoznaj się z regulaminem, jaki obowiązuje każdego wędkarza.

Kolejnym ciekawym karpiowym łowiskiem komercyjnym jest położone w północnej części Borów Tucholskich łowisko Wygonin. To dość duża woda, której powierzchnia sięga 68 ha, a maksymalna głębokość dochodzi do ponad 24 metrów. Jeśli lubisz otoczenie lasów, nie jednolitą linię brzegową, to łowisko jest właśnie dla Ciebie. Oprócz karpi masz szansę złowić także m.in. duże leszcze czy liny. Przed rozpoczęciem wędkowania zapoznaj się jednak z regulaminem łowiska. Warto wcześniej dokonać rezerwacji online.

Na Mazowszu również nie brakuje ciekawych komercyjnych łowisk, w których pływają duże karpie i amury. Wśród wędkarzy popularnością cieszy się Przystanek Bielawa. Łowisko położone jest nieopodal Warszawy, w odległości około 15 km. Powstało ono na bazie dwóch jezior i dawnego starorzecza Wisły. Zanim wybierzesz się na ryby na Perłę Mazowsza, pamiętaj o zrobieniu rezerwacji. Trzeba jej dokonać co najmniej dobę przed swoim przyjazdem, a po przybyciu nad wodę musisz odebrać specjalne zezwolenie. Doba na łowisku zaczyna się o godzinie 12:00 i kończy o 12:00 kolejnego dnia. Należy mieć na uwadze, że na tym łowisku obowiązuje całkowity zakaz nęcenia i łowienia (nawet na włosie) orzechem tygrysim. Nie wolno także stosować zanęt na bazie pieczywa.

Ciekawych łowisk karpiowych w Polsce nie brakuje. Sprawdź już teraz bazę dostępną chociażby na Fishster.pl i jednym kliknięciem zabukuj stanowisko na którymś z nich. Może to właśnie ten kolejny wypad wędkarski będzie Twoim wyjazdem sezonu?

Polecam sprawdź jaką wybrać wędkę – czytaj TUTAJ

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY