sobota, 20 lipca, 2024
spot_img
Strona głównaPoradyMarker karpiowy - Jaki wybrać

Marker karpiowy – Jaki wybrać

Marker karpiowy – jaki wybrać? Marker służy to do oznaczania łowiska oraz wywiezionego zestawu na większych oraz mniejszych zbiornikach. Długość prezentowanego zestawu to 6m. Marker może być używany na płytkiej wodzie o głębokości 1m jak i głębokiej przekraczającej 10m.

Markery karpiowe służą między innymi do oznaczania naszego łowiska. Mają także inne zastosowanie. Specjalistycznymi markerami możemy badać dno łowiska, dzięki czemu poznamy jego ukształtowanie. Na rynku karpiowym spotkamy bardzo wiele markerów wędkarskich. Jednak poniżej przedstawię markery najczęściej używane wśród karpiarzy. Niektóre z nich możemy kupić w sklepie już gotowe lub też zrobić samemu, gdyż budowa takiego carp markera nie jest skomplikowane, jeżeli mamy trochę czasu na zapoznanie się z jego konstrukcją i stworzenie go od podstaw samemu.

Wśród karpiarzy jeżdżących na parodniowe zasiadki popularne jest oznaczanie łowiska tyczkami uchylnymi, które już z brzegu sygnalizują miejsce nęcenia. Znacznie wygodniejsze od markerów typu “H” ze względu na jakość sygnalizacji, szczególnie w nocy oraz zmniejszone ryzyko zaplątania się żyłki w bojkę.

Marker typu “H” jest dobry w dzień do oznaczenia miejsca, ale tutaj nie proponowałbym łowienia w odległości min 3 metrów od markera. Przy większej rybie grozi nam poplątaniem, a jak wiemy tego typu markery mają w wodzie sznurek i ryba automatycznie potrafi nam się okręcić dokoła i mamy spory kłopot.

marker typu H

W tym sezonie miałem okazję używać markerów świecących marki Undercarp z kilku bardzo ważnych aspektów które mnie przekonały.

Długość markera 6 metrów (5×1 m oraz 2×0,5 m). Diody dostępne w 4 kolorach: zielony, czerwony, niebieski, żółty. Dioda zasilana dwoma paluszkami AA. Czas świecenia od od 14 do 28 dni w przeliczeniu na godziny (od 336 do 672 godzin). Sekcje markera łączone na proste i szybkie zatrzaski. Ciężarek odpinany, z systemem łączenia w środku rurki, więc nie ma możliwości o splątanie żyłki.

Rurki w kolorze czarnym o średnicy 22 mm, dzięki czemu są znacznie wytrzymalsze i sztywniejsze. Zasięg widoczności do 500 m w przyjaznym warunkach pogodowych, zmieniliśmy klosz diody z okrągłego na nieregularny kształt. Dzięki temu światło bardziej się rozprasza i marker widoczny jest z większej odległości.

przekręcana głowica
opis

Dużym atutem tego znacznika jest tutaj odpinany ciężarek, który bardzo szybko możemy zamontować do markera a następnie odczepić. Jest to naturalny kamień w kształcie kwadratu o wadze pomiędzy 1,8kg do 1,9kg. Jest on naturalny, dlatego też neutralny jest dla podwodnego środowiska, nawet gdy zostanie w łowisku na dłuższy czas. Jest to bardzo proste jak widać na poniższym filmie:

Sam marker łączymy za pomocą zatrzasków, bardzo prosty system, dzięki któremu możemy na dowolną długość wydłużać lub skracać markera. W komplecie sprzedawane są pięć sekcji po 1 metr. W tym jedna sekcja pusta którą używamy, jeżeli musimy dociążyć marker podczas łapania na wysokiej fali lub głębokości około 6 metrów. Jak również 2 sekcje po 0,8 metra.

Wszystko to jest zapakowane w pokrowiec co ułatwia nam transport.

pokrowiec

Zapraszam do przeczytania wywiadu z Przemkiem Mroczkiem

Także polecam markery firmy Undercarp.

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY