wtorek, 10 września, 2024
spot_img
Strona głównaPoradyJakie wybrać okulary przeciwsłoneczne

Jakie wybrać okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne to przede wszystkim sposób na ochronę siatkówki oka przed szkodliwym promieniowaniem UV. Oczywiście, zapobiegają one również oślepianiu nas przez ostre światło. Dlatego używam okularów marki OPC sport, bo są sprawdzone i co najważniejsze bezpieczne dla mojego wzroku.

Z kodem FISH10 otrzymacie 1⃣0⃣% zniżkę na wszystkie produkty marki OPC 👉 Sprawdź

POLARYZACJA
Fale poprzeczne mogą wykazywać ciekawe zjawisko, w którym kierunek ich drgań można uporządkować w określony sposób.
Funkcją polaryzacji jest zapobieganie odblaskom. Zazwyczaj promienie rozpraszają się na różne sposoby, więc soczewki polaryzacyjne muszą kierować pionowe promienie świetlne w kierunku naszych oczu, przekierowując poziome. Kiedy światło słoneczne pada na gładką powierzchnię, generuje odbicia, które zawsze rozpraszają się w dwóch wymiarach: w górę iw dół oraz na boki. Spośród nich odbicia pionowe są kluczowe, ponieważ dostarczają istotnych szczegółów dotyczących kolorów, kształtów i nie tylko. Odbicia poziome powodują jednak białe błyski, które w zwykłych okularach bez polaryzacji mogą być oślepiające.

Filtr UV400

Blokuje całe światło do 400nm UV-A – Najbardziej szkodliwe i najszersze promieniowanie, jednak duże ilości promieniowania mogą powodować problemy ze wzrokiem, aw skrajnych przypadkach zaćmę słoneczną. Jest najbardziej szkodliwy dla naszego wzroku. Jego nadmiar, zwłaszcza w delikatnej skórze wokół oczu, osłabia włókna kolagenowe, co może prowadzić do przyspieszonego starzenia się tej części twarzy. UV-B – Promieniowanie, które stymuluje produkcję witaminy D w organizmie. Jednak przedawkowanie może powodować rumień skóry i reakcje alergiczne. UV-C – promieniowanie, które teoretycznie jest prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową. Jednak nawet krótkotrwały kontakt wzrokowy z tym promieniowaniem może je nieodwracalnie uszkodzić, podobnie jak całe ciało.

Kategoria soczewek:

Filtr podzielony jest według parametrów technicznych normy EN174, Kat.0 – 100% przepuszczalności światła słonecznego Kat.1 – Przepuszczalność światła słonecznego od 43% do 80% Kat.2 – Przepuszczalność światła słonecznego od 18% do 43% Kat.3 – Przepuszczalność światła słonecznego od 8% do 18%

POWŁOKA REVO

Potocznie lustrzanka

Technologia składająca się z 14 warstw ochronnych nakładanych na powierzchnię soczewki chroniących przed promieniowaniem UV oraz przed jej nagrzewaniem.:

  • okulary z lustrzaną powłoką, sprawdzą się szczególnie tam, gdzie odczuwamy mocniejsze odbicie promieni słonecznych, a więc przede wszystkim nad wodą, a także zimą, kiedy słońce odbija się od śniegu
  • u osoby noszącej tego typu okulary – nie widać z zewnątrz oczu

Soczewka Photochrom

Soczewka dopasowująca się do natężenia światła Soczewki ciemnieją pod wpływem światła UV. Dzięki temu ich użytkownicy zyskują ochronę oczu nie tylko ze względu na rodzaj oświetlenia i jego jasność, ale również na kąt padania światła. Po wystawieniu na działanie promieni słonecznych soczewki stają się ciemne, a następnie zmieniają kolor, gdy nie mają na nie wpływu promieniowanie UV.

Zapraszam również do działu wywiady, gdzie znajdziecie ciekawe materiały – TUTAJ

Polecam platformę z mega fotami depositphotos

Paweł Ładniak
Paweł Ładniakhttp://pawelfishmaniak.pl/
Kocham robić to co Robię :)No Fishing - No Life
ZOBACZ TAKŻE

POPULARNE WPISY